Umělá inteligence má na elektromobilitu zajímavý, nicméně rezervovaný názor

Foto: Gabriel Šimek

Elektromobilita a umělá inteligence. Kromě inflace, války na Ukrajině, drahých energií a inaugurace nového českého prezidenta, to byla hlavní témata, která se v minulých týdnech v mediálním prostoru objevovala.


Slovní spojení „umělá inteligence“ se v posledních týdnech objevuje v médiích velice často. Je to především díky razantnímu nástupu chatbotu od společnosti Open AI. A protože v českých médiích rezonuje i téma elektromobility, rozhodli jsme se, že se „vševědoucí“ umělé inteligence zeptáme na to, jak vidí elektromobilitu v Evropě do roku 2030. Její pohled není ovšem nijak převratný

Elektromobilita se v Evropě stává podle ní stále populárnější, a to zejména díky snaze snížit emise skleníkových plynů a omezit dopad klimatických změn. První věc, kterou je třeba zmínit, je zvýšená poptávka po elektromobilech. V roce 2020 se v Evropě prodalo přes 1,3 milionu elektromobilů, což bylo o 137 % více než v předchozím roce. Tento trend by měl pokračovat i v následujících letech, a to díky zvýšené dostupnosti elektromobilů v širším spektru cenových kategorií, rostoucímu množství nabíjecích stanic a také díky podpoře vlád a EU.

Druhou klíčovou otázkou je vývoj baterií. V současné době jsou nejrozšířenější baterie Li-ion, které mají výborný výkon, ale zároveň jsou poměrně nákladné a zatím neexistuje dostatečný počet recyklačních zařízení pro jejich zpracování. V následujících letech se očekává zlepšení bateriových technologií, což by mělo vést k větší kapacitě, delší životnosti a snížení nákladů na výrobu. To by mohlo zvýšit dostupnost elektromobilů pro širší vrstvy obyvatelstva.

Klíčovým faktorem pro rozvoj elektromobility bude také pochopitelně spotřeba, resp. reálný dojezd automobilů s elektrickým pohonem. Jak uvedl server TestyOjetin.cz, v současné době se nedá s dlouhodobou spotřebou v reálném provozu dostat na magickou hranici 10 kWh. Přitom právě tato hodnota by mohla být pro nástup elektromobilů zlomová.

Mezi elektromobily s nejnižší spotřebou aktuálně patří například:

  • Volkswagen ID.3 - spotřeba se pohybuje okolo 14-15 kWh na 100 km
  • Tesla Model 3 Standard Range Plus - spotřeba kolem 15-16 kWh na 100 km
  • Hyundai Kona Electric - spotřeba kolem 15-17 kWh na 100 km
  • Kia Niro EV - spotřeba kolem 16-18 kWh na 100 km
  • Renault ZOE R135 - spotřeba kolem 17-18 kWh na 100 km 

Další výzvou pro elektromobilitu je dostupnost nabíjecích stanic. Zatímco většina elektromobilů má dostatečný dojezd pro denní potřeby, pro delší cesty je třeba zajistit dostatek dobíjecích stanic. Evropská unie si klade za cíl mít do roku 2025 v celé Evropě 1 milion nabíjecích stanic a v této oblasti se očekává rychlý vývoj.

Důležitou otázkou je také podpora elektromobility ze strany vlád a EU. V některých zemích, jako je Norsko nebo Nizozemsko, jsou elektromobily velmi populární a vlády nabízejí různé daňové úlevy a pobídky pro ty, kteří se rozhodnou pro elektromobil. V některých zemích však tato podpora není tak silná a mnoho lidí si nemůže dovolit si elektromobil pořídit. Proto je důležité, aby vlády a EU nadále podporovaly elektromobilitu a nabízely různé pobídky, například dotace na pořízení elektromobilu, snížení daní nebo vytváření sítě dobíjecích stanic.

Jedním z dalších klíčových faktorů pro budoucnost elektromobility je rozvoj autonomních vozidel. Autonomní vozidla by mohla být v budoucnu využita jako součást systému sdílené mobility, což by mohlo vést k dalšímu snížení emisí a zlepšení mobility v městských oblastech.

Vývoj elektromobility bude také ovlivněn změnami v ekonomických a politických podmínkách. Například pokud dojde k poklesu cen ropy a fosilních paliv, mohou být elektromobily méně konkurenceschopné vůči tradičním vozidlům. Na druhé straně, pokud dojde k dalšímu zpřísnění emisních norem, mohou elektromobily získat na konkurenceschopnosti.

V závěru lze konstatovat, že elektromobilita bude i nadále v Evropě růst a zlepšovat se. Vývoj baterií, dostupnost nabíjecích stanic a podpora ze strany vlád a EU jsou klíčové faktory pro růst elektromobility v následujících letech. Autonomní vozidla a změny v ekonomických a politických podmínkách také mohou ovlivnit budoucnost elektromobility v Evropě do roku 2030.

Jaký názor na elektromobilitu máte vy? A co si myslíte o názoru umělé inteligence? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.