Komentář: Drahé potraviny a „Fialova drahota“ jako zaklínadlo. Snížení DPH by pravděpodobně nepomohlo

Foto: Pixabay

Termín „Fialova drahota“ protéká českým internetem jako voda děravým hrncem. Vysoké ceny potravin se často svádí na vysoké DPH, ale snížení daně by pravděpodobně k ničemu nevedlo. Pomůže ale vůbec něco?


Současné české vládě lze vytýkat leccos, ale vysoké ceny v obchodech s potravinami asi nikoliv. Je sice pravda, že aktuální ceny potravin v českých supermarketech výrazně stoupají. Kilogram kostkového cukru za 63,- korun, jablka za 70,- korun za kilogram, cherry rajčata za 165,- korun za kilogram, nebo 200 gramů českého másla za 65,- korun. To je bohužel dnešní realita. Co ale za růstem cen potravin stojí? Lze z pohledu státu nárůst cen vůbec nějak ovlivnit? Na „první dobrou“ se zdá, že jedna cesta by tady byla. Snížení DPH na potraviny.

V České republice je na potraviny uvalena daň z přidané hodnoty ve výši 15 %. Existují sice výjimky, ale ty se týkají jen velmi úzké skupiny potravin. Tou je například dětská výživa, nebo třeba bezlepková mouka. Dá se tedy konstatovat, že ve střední Evropě je na tom z pohledu DPH na potraviny Česko nejhůře. Česko je skutečně jediným státem ve střední Evropě, kde je na drtivou většinu potravin uvalena 15% daň.

U sousedů jsou na tom z pohledu DPH na potraviny poněkud lépe. Například na Slovensku je DPH na potraviny 10 % (platí pro většinu potravin), stejnou sazbu mají i Rakušané. V Německu je DPH na potraviny 7 % a v Polsku DPH na potraviny dočasně zrušili dokonce úplně. Máme tedy recept na snížení cen potravin? Stačí snížit DPH o deset procent a máslo, mléko, chleba, maso i ovoce jako mávnutím kouzelného proutku o stejných deset procent zlevní? Asi nikoliv.

Snížení DPH na potraviny by sice v ideálním případě mohlo rodinám ušetřit i několik stokorun měsíčně, ale jsou tu dvě velká „ale“. Tím prvním je fakt, že snížením DPH by do státní pokladny přitékalo méně peněz. Těch peněz, které jsou teď potřeba například na financování zastropování cen energií. Druhým „ale“ je pak obava, že snížení DPH by ke snížení cen potravin vůbec nemuselo vést. Obchodníci by pravděpodobně ceny zachovali a zvýšili si tak marže. V takovém případě by jediným, kdo by na snížení sazby DPH vydělal, byl obchodník. Občan by méně peněz neutratil a stát by méně peněz dostával.

Dnešní ceny potravin, dle našeho názoru, tedy rozhodně neodrážejí současnou politiku vlády. Jsou odrazem celkové ekonomické situace v celé Evropě, tedy především nárůstu cen energií. Ty se pochopitelně do cen potravin promítají nejvíce. Skokové navýšení cen energií a pohonných hmot ale v současnosti řeší většina evropských států. Bez ohledu na to, jaká vláda je zrovna u moci. Kdyby poslední volby nevyhrál Fiala, potraviny by pravděpodobně nebyly levnější. Jen bychom v mediálním prostoru nečetli o „Fialově drahotě“, ale o drahotě někoho jiného.

Jaký na to máte názor? Vedlo by snížení DPH ke snížení cen v obchodech? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Kosik.cz, ČSÚ, Demagog.cz

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.