Znáte „Leninovy brikety“? Lidé je kvůli úspoře dávali do kamen již před rokem 1989

Foto: Pixabay

Prudký nárůst cen energií povede některé Čechy pravděpodobně k tomu, že začnou k topení používat i dávno zapomenutá paliva. Třeba takové „Leninovy brikety“, kterými se někde topilo v době před rokem 1989.


Současná zima možná na český venkov vrátí staré metody, jak ušetřit za palivo do kamen. Na životní prostředí by to ale mohlo mít neblahý vliv. Lidé totiž přemýšlejí nad pálením v podstatě všeho, co hoří. Předejít tomuto stavu by měla podpora vlády, alespoň tedy podle prohlášení ministra financí Zdeňka Stanjury (ODS): „Platí, že budeme kompenzovat jak elektřinu, tak plyn,“ sdělil v úterý Právu Stanjura k připravovanému tarifu.

Ano, stav se vrací. Leninova briketa bude zase populární. Jde o igelitový pytlík naplněný pilinami, mourem a vyjetým olejem
Tomáš Menčík; Čtenář www.life24.cz

Vytápět dům plynem nebo elektrikou si však asi, a to ani přes státní podporu, nebude moci velká část populace dovolit. Alespoň ne v takovém rozsahu, jako v letech minulých. Lidé proto přemýšlí, že uzavřou část svých domů a přestanou v nich topit úplně. Jiní uvažují například nad fotovoltaikou, další zase kupují kamna na tuhá paliva. Jenže těm vyvstává otázka, čím v nich budou topit. Na nákup dřeva nebo uhlí je už mnohde pozdě a navíc se ceny těchto komodit také prudce zvyšují.

Čtenář našeho webu, p. Tomáš Menčík, tak varuje před tím, že by se do kamen mohlo dostat topivo, kterým se na vesnicích topilo ještě v době před rokem 1989. Říkalo se tomu „Leninovy brikety“ a bylo to opravdu něco strašného. Lidé si tohle topivo totiž vyráběli podomácku z pilin, fermeže, nebo vyjetého motorového oleje a mouru. Kdo neví, tak mour je vlastně uhelný prach. A jak se tyhle brikety podomácku vyráběly?

Používaly se k tomu nejčastěji igelitové sáčky od mléka. Do těch se dala kašovitá směs pilin, mouru a fermeže. Sáčky se následně zavázaly a směs se nechala ztvrdnout. O to se postarala právě fermež, která vzniká tepelnou úpravou lněného oleje. Ztvrdlé „brikety“ se potom dávaly do kamen a do kotlů. Výhřevnost nebyla špatná, co se ale linulo z komínů na střeše, to si asi každý dokáže představit. Černý zapáchající dým plný sazí.

Topíte doma plynem? Jak se vás zdražení energií dotkne? Budete přecházet na pevná paliva? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.