„Adoptuji dítě, nabízím nový Fiat 850 z Tuzexu, dohoda jistá.“ Investigativní reportáž ČST z 1968 byla šokem

Plačící dítě
Foto: Pixabay

Československá televize připravila v roce 1968 šokující reportáž na téma možného obchodování s dětmi v tehdejším Československu. Redaktor zadal do novin inzerát jako fiktivní zájemce o dítě k adopci. Protihodnotou nabídl Fiat 850. Reakce na inzerát byla šokující.


Socialismus se tvářil jako společenské zřízení, kde je všechno zalité sluncem, o všechny je postaráno, všichni jsou si rovni a nikdo netrpí nouzí. Ani hmotnou, ani sociální. Dnes už všichni víme (dobře, skoro všichni), že to byla jedna velká lež. Socialismus světu nic dobrého nepřinesl a ani těm nejmenším dětem, které si se společenským zřízením samozřejmě hlavu nelámaly, se moc dobře nevedlo. Především těm, které se z nějakého důvodu ocitly bez rodičů, nebo naopak měly za rodiče tyrany.

Šokující dokument získal prestižní cenu

V roce 1968 natočil Jindřich Fairaizl, který patřil mezi nejvýraznější osobnosti v té době vznikajícího publicistického žánru v Československé televizi, dokument s názvem Inzerát. V dokumentu, který získal prestižní mezinárodní cenu Prix Italia, otevírá otázku, jak je možné, že ve vyspělé socialistické společnosti, která měla být vzorem ctnosti, nedostižné morálky a vzájemného přátelství, narůstá počet vražd malých dětí a objevují se i snahy vyměnit dítě za něco hmotného. Například za automobil.

Ročně 1500 vražd dětí?

V socialistickém Československu se podle Fairaizla mohlo jednat až o 1500 vražd novorozenců, nebo malých dětí, ročně. Mnohá neobjasněná úmrtí této domněnce jenom nahrávala. Zjištění Jindřicha Fairaizla v dokumentu byla otřesná. V dokumentu, mimo jiné, zaznělo, že ve společnosti existují rodiče, spekulující s částkami, které stát vyplácí při porodu, což bylo 650,- korun, a také s pohřebným ve výši 350,- korun.

Čtyřměsíční chlapec za auto

Fairaizl se proto rozhodl, že zkusí zjistit, jakou cenu má pro některé rodiče život dítěte, a zadal do tehdejších deníků velice kontroverzní inzerát s textem: Adoptuji dítě do tří let. Nabízím nový vůz Fiat 850. Zn: „Tuzex – dohoda jistá“. Na inzerát odpovědělo přibližně 300 rodičů. Někteří dokonce poslali i fotografii dítěte. V dokumentu Inzerát je například i rozhovor s dvojicí, která uvažovala, že se takto „zbaví“ tříletého dítěte. Citace z dopisu jiných rodičů: „Máme pět dětí. Jedno děvče a čtyři chlapce. Tak bychom vám jednoho chlapce dali. Budou mu čtyři měsíce a má se k světu. Přijeďte se podívat. Má modré oči a kaštanové vlasy. To víte, na auto se nezmůžeme, ale na děti ano. Přijeďte buď v sobotu, nebo v neděli…

Z dokumentu jde mráz po zádech

Dokument Inzerát je silný nejen pro svoje téma, ale i pro svoje zpracování a nasazení, se kterým se do něj Jindřich Fairaizl pustil. Je to perfektně odvedená práce, za kterou by se nemusely stydět ani současné týmy investigativních žurnalistů. Bohužel, Jindřich Fairaizl byl nucen po prověrkách v roce 1970 z ČST odejít.

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem

Podle Českého rozhlasu byl Fairaizl v letech 1976 až 1984 agentem Státní bezpečnosti, evidovaným pod krycím jménem Frézař. V roce 1990 byl Jindřich Fairaizl jmenován ústředním ředitelem Československé televize, po šesti týdnech však na tuto funkci rezignoval. Fairaizl zemřel na následky dopravní nehody v září 1993.

Myslíte si, že i v dnešní době by měl podobný inzerát ohlas? Že by se ozvali rodiče, kteří by prodali svoje dítě? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.