Za koncem pořadu 168 hodin nestojí podle Marka Wollnera důvody, které zazněly v tiskové zprávě České televize, ale dlouhodobá snaha některých politiků odstranit jeho, Noru Fridrichovou a Václava Moravce z České televize.
Zaznělo to v podcastu 30 Minut Lajfu, ve kterém Marek Wollner hovořil mimo jiné i o tom, co bylo součástí dohody o jeho odchodu, zda se do České televize vrátí, co je problémem české žurnalistiky a třeba i o tom, zda veřejnoprávní České televizi hrozí mocenské převzetí, k jakému došlo například v Polsku, Maďarsku nebo Slovensku.
Setnutí "správných hlav"
To bylo asi jedno z nejzásadnějších témat rozhovoru. Podle Wollnera má Česká televize v současné době dostatek síly na to, aby podobné snahy ustála. Zároveň ale zmínil teorii, že když se v této instituci setnou ty „správné hlavy“, míra resistence České televize ustát podobné tlaky se výrazně sníží. Podle něj mezi ty „správné hlavy“, patřil především on, Jakub Železný, Nora Fridrichová a také Václav Moravec. Tisková zpráva České televize hovořila v souvislosti s koncem pořadu 168 hodin například o vnitroredakčních sporech, podle Wollnera za tím však stojí něco jiného.
Zůstane v ČT kritická politická žurnalistika?
Z uvedené čtyřky zůstal v televizi už vlastně jenom zmíněný Václav Moravec. Nora Fridrichová zatím v televizi zůstává, ovšem zdá se, že se už nebude moci věnovat kritické politické žurnalistice. Budou tedy v „nové“ České televizi vůbec politici vystavováni nějaké konfrontaci? Třeba takové, která bude zrcadlit rozdíly mezi jejich předvolebními sliby a skutečností? Kdo, a v jakých pořadech, bude na politiky dohlížet, šlapat na jejich kuří oka, odhalovat jejich případnou korupci, atd…?
Budou i další redaktoři čelit tlakům?
Podle Wollnera zůstalo v televizi dost kvalitních novinářů a redaktorů, kteří by to dělat mohli. A také měli. Otázkou však zůstává, co s jejich odhodláním udělá skutečnost, že ti, kteří za nimi stáli, vedli je a odolávali různým tlakům, už v televizi nejsou, nebo jsou jejich pořady zrušeny. Co si budeme povídat. Události příliš kritické nejsou, a tak se diváci ČT mohli s kritickou politickou žurnalistikou potkat právě především v pořadu 168 hodin a v Reportérech ČT.
Vydrží Česká televize?
A protože pořad 168 hodin skončil, aniž by bylo v tuto chvíli jasné, jaký jiný pořad nebo formát jej nahradí, zůstává jediným kritickým pořadem formát Reportéři ČT a otázky Václava Moravce. Vydrží ale? Nebude dalším, kdo bude muset svůj pořad nebo Českou televizi opustit, Václav Moravec? Doufejme, že ne. Žurnalistická demokracie v České republice by tak totiž dostala pořádnou ránu. A i když by možná někomu vyhovovalo, mít tady státem kontrolovaná média, historie ukázala, že demokracii to rozhodně neprospívá. Spíše naopak…