„Tuhle sezónu budeme topit vším, co hoří. Ekologii neřeším,“ tvrdí zemědělec z Rokycanska

krb-kamna-topeni-emise-energie-ohen
Foto: Pixabay

Ekologie ho nezajímá. Hlavní je podle jeho slov ušetřit a přečkat zimu s co nejmenšími náklady na topení a ohřev vody. Jan Chalupa z Rokycanska se údajně chystá topit vším, co bude v kamnech hořet.


Na vyšší ceny energií jsme si už asi všichni zvykli. Co jiného také zbývá, Navíc některé společnosti už začaly zase pomalu plyn i elektřinu zlevňovat, takže zvykání si není v mnoha případech tak hrozné. I tak jsou ale pro některé občany náklady na energie stále příliš vysoké. Projevit se to může už tuto zimu, kdy se v mnohých domech a chalupách dostanou ke slovu opět kamna a kotle na tuhá paliva.

Víc práce pro kominíky

To potvrzuje i kominík Daniel Píka: „Lidé si letos objednávají kontrolu a čištění komínů více než v předchozích letech,“ říká a pokračuje: „Počítají s tím, že budou topit dřevem a uhlím, někteří i v krbu, který měli doposud spíš jenom pro parádu,“ říká Píka. Že to bude v daných lokalitách ekologická zátěž, lidé prý moc neřeší. „Zajímá je hlavně to, kolik utratí za vytápění a teplou vodu. Že to smrdí, to vážně na venkově téměř nikdo  neřeší,“ říká Píka.

PET do kotle dávat nebudu

V podobném duchu se vyjadřuje i soukromý zemědělec Jan Chalupa: „Koupil jsem deset kubíků dřeva do krbu a deset metráků uhlí do kotle,“ vypočítává, jak bude letošní zimu svůj dům vytápět. Doposud prý topil elektrickým kotlem, ale současné náklady na energie ho donutily ke změně. „Ano, vím, že z komína budou létat saze, ale co se dá dělat. Mám spočítáno, že bych za zimu takto mohl ušetřit deset tisíc korun,“ vysvětluje důvody, proč přešel na kotel na tuhá paliva a uzavírá: „PET lahve do kotle samozřejmě dávat nebudu, ale jinak spálíme vše, co hoří.“

Zdravotní rizika

Letošní zima tak možná bude ve znamení šedých oparů nad vesnickými domy a štiplavého zápachu ze spalovaného uhlí a dřeva. Spalování tuhých paliv má navíc značný vliv na naši ekologii. Přestože je to tradiční způsob získávání energie, uvolňuje do atmosféry velké množství skleníkových plynů, včetně oxidu uhličitého a síry. Tyto plyny přispívají ke globálnímu oteplování a kvalitě ovzduší. Navíc spalování tuhých paliv produkuje částice, které znečišťují vzduch a mohou způsobovat respirační onemocnění u lidí a zvířat.

Ekologie je důležitá

Lesy, které jsou klíčovými zásobárnami kyslíku a domovem pro mnoho živočišných druhů, jsou také ohroženy odlesňováním pro získání tuhých paliv. Alternativní zdroje energie, jako je solární a větrná energie, jsou ekologičtější alternativy k zastavení negativních dopadů spalování tuhých paliv. Bohužel, ne každý si může takové formy získávání energie pro topení nebo ohřev vody dovolit.

Jak budete letošní zimu topit vy? Budete spalovat tuhá paliva? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.