iPhone nebo Android: Co je bezpečnější?

Foto: Unsplash

Přemýšlíte, jestli zvolit zařízení iPhone nebo Android? Zde je hodnocení zabezpečení jednotlivých operačních systémů, včetně zdrojového kódu a obchodů s aplikacemi.


Android a iOS jsou dnes předními mobilními platformami a každá z nich má své přednosti. Jak Android, tak Apple neustále aktualizují své funkce ochrany soukromí a zabezpečení v boji proti nejnovějším hrozbám a zranitelnostem. Který z těchto mobilních operačních systémů však z hlediska bezpečnosti vítězí? Někteří lidé tvrdí, že je to iOS, někteří stojí na straně Androidu, zatímco jiní mají pocit, že se v tomto případě jedná o remízu. Takže Apple vs. Android: který je nejbezpečnější?

Zdrojový kód

iOS

Společnost Apple spravuje svůj systém iOS výhradně interně; kromě ní nemá ke zdrojovému kódu systému iOS nikdo jiný přístup. Přestože zdrojový kód zůstává pro společnost soukromý, má tento přístup své výhody i nevýhody. Všechny algoritmy ve zdrojovém kódu iOS sice spravuje pouze oprávněná autorita, tedy společnost Apple, ale nepodléhají otevřené kritice a vylepšování. Může tedy docházet k malé dynamice nápadů. Důsledkem může být, že se podaří prosadit verzi s bezpečnostní mezerou a útočníci tuto chybu využijí ještě před jejím odhalením. Příkladem je útok na iMessage, který byl zaznamenán ve verzích iOS starších než 14.8. Kyberzločinci tuto zranitelnost zneužívali k instalaci špionážního softwaru Pegasus do zařízení uživatelů, dokud ji společnost Apple ve své verzi iOS 14.8 neopravila. Je možné, že by si této chyby někdo všiml, kdyby se jednalo o operační systém s otevřeným zdrojovým kódem.

Android

S výjimkou služby Google Play a několika dalších je Android z větší části open-source. Aktualizovaný zdrojový kód systému Android je v projektu Android Open-Source Project (AOSP), takže výrobci smartphonů a vývojáři aplikací jej mohou přebírat a upravovat podle potřeb svých uživatelů. Díky tomu je platforma transparentní a může získávat lepší příspěvky týkající se zabezpečení a oprav chyb. Nicméně to může být také vstupní branou pro aktéry hrozeb, kteří mohou do vašeho smartphonu se systémem Android zavést malware. Při pohledu na flexibilní rozsah platformy Android jsou vývojáři aplikací a výrobci zodpovědní za udržování bezpečnosti a opravování mezer ve svém softwaru. Takový přístup se ale zaměřuje spíše na zabezpečení aplikací než na zabezpečení samotné platformy. Proto může instalace nebezpečné aplikace z Obchodu Play zavést do vašeho zařízení malware.

Jsou služby Google Play a App Store bezpečné?

Obchod Play pro systém Android a obchod App Store pro systém iOS také určují, jak jsou obě platformy bezpečné. Podívejme se na zásady jednotlivých obchodů.

Obchod Google Play pro systém Android

Vzhledem k tomu, že systém Android je open-source, neexistuje žádná přísná kontrola aplikací, které vývojáři systému Android do obchodu Play posílají. Nevyhnutelně se do Obchodu Play dostane téměř jakákoli aplikace. Ačkoli společnost Google používá nástroj Play Protect k prověřování aplikací předtím, než si je uživatelé stáhnou, tyto aplikace se v Obchodě Play již nacházejí. Uživatelé tak s větší pravděpodobností budou ignorovat bezpečnostní varování, i když se jedná o malware.

Obchod App Store společnosti Apple

Na druhou stranu společnost Apple aplikaci pečlivě kontroluje pomocí svého programu pro kontrolu aplikací, než ji pustí do obchodu App Store. Díky tomu může aplikace testovat ručně pomocí úsudku zaměstnanců (tj. lidí) a simulátoru případů použití, aby zjistil úniky paměti, bezpečnostní mezery, dodržování standardů a další. Na rozdíl od systému Android musí vývojáři pro iOS přizpůsobit své aplikace bezpečnostním standardům platformy iOS. Nezřídka se stává, že společnost Apple odmítne jakoukoli aplikaci, která nesplňuje její specifikace. Díky této bezpečnostní kontrole je App Store bezpečnější než Play Store. V obchodě Play Store je větší pravděpodobnost, že se vám podaří zachytit malware, v obchodě App Store je to méně pravděpodobné. V posledních dnech však EU schválila legislativu, kvůli které bude muset Apple umožnit instalaci aplikací z obchodů třetích stran, což na bezpečnosti výrazně ubere.

Sledování síťového provozu a polohy

Aplikace, které sledují váš síťový provoz, monitorují navštívené weby a aplikace a sledují, co se vám líbí. A údaje o poloze jsou další informací, kterou aplikace třetích stran používají k přizpůsobení reklam. Kromě toho je mohou kyberzločinci využít k zavedení malwaru do vašeho zařízení nebo k nabourání se do vašich účtů online.

Jak tyto operační systémy řeší sledování sítě a polohy?

iOS

Funkce, které pomáhají uživatelům chránit soukromí, jsou k dispozici již od vydání systému iOS 12. Tato funkce je základním prvkem společnosti Apple s dalšími vylepšeními v řadě od iOS 14.5 až po iOS 15. Díky nim můžete několika klepnutími tu a tam ovládat, jak aplikace přistupují k vašim údajům o internetu a poloze. Apple ji však v iOS 15.2 a novějších verzích ještě posílil a dal uživatelům možnost sledovat aktivity aplikací a způsob, jakým využívají daná oprávnění. Aplikace nevědí, co na iPhonu děláte, a nemohou vidět vaše chování na internetu, takže na zařízeních se systémem iOS pravděpodobně nenarazíte na nevyžádaná reklamní oznámení.

Android

Ačkoli systém Android v minulosti hostil aplikace sledující síť a polohu, zlepšil se v boji proti této mezeře. Například operační systémy, jako je XOS společnosti Infinix, obdržely aktualizace, které uživatelům umožňují zvolit si preference oprávnění aplikací. Samsung také nabízí panel pro ochranu soukromí podobný tomu v systému Android 12, kde lze nastavit a sledovat oprávnění aplikací. Pokud používáte Samsung, Infinix nebo jakýkoli smartphone s operačním systémem Android 12, všimnete si, že sledování aplikací můžete mít relativně pod kontrolou. Navzdory snahám o vytvoření bezpečnějšího prostředí v systému Android některé aplikace přes blokátory stále proklouznou. Kromě toho telefony se systémem Android sdílejí platformu s otevřeným zdrojovým kódem, takže vývojáři aplikací mohou v některých bodech blokovací algoritmy ve zdrojovém kódu obejít. V systému iOS je to mnohem obtížnější.

Pokročilé bezpečnostní funkce

Systémy iOS i Android nabízejí působivou škálu bezpečnostních funkcí, jako je ochrana otiskem prstu a Face ID. Přitom se zdá, že systémy Android a iOS nahlížejí na zabezpečení odlišně. Jedinečnost mu dodávají bezpečnostní funkce systému Android, jako je Find My Device (podobně jako Find My v systému iOS), Google Play Protect a režim Lock Down. Významnou pokročilou bezpečnostní funkcí systému iOS je iCloud keychain, který umožňuje uživatelům spravovat své přihlašovací údaje v šifrovaném trezoru pomocí funkce Skrýt můj e-mail. Společnost Apple se navíc chlubí tím, že uživatelé mohou do svých iPhonů ukládat hesla a přihlašovací údaje ke kreditním kartám bez ohrožení. Mnoho dalších vestavěných bezpečnostních funkcí bylo dodáno se systémem iOS 15.

Android nebo iOS

Po přezkoumání různých určujících faktorů má systém iOS náskok před systémem Android, pokud jde o zabezpečení operačního systému. Každá platforma však splňuje specifické cíle uživatelů a jakýkoli bezpečnostní program, který zavede, ji nečiní zcela imunní vůči malwaru.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.