Lidé na venkově vymýšlejí bizarní způsoby, jak se popasovat s letošní zimou. Právě na venkově, kde jsou lidé odkázáni s teplem pouze sami na sebe, bude totiž vytápění starých domů hodně finančně náročné.
Že bude letošní zima pro české občany hodně finančně náročná, o tom asi není pochyb. Ceny energií letí nahoru, stoupá i cena dřeva, uhlí a ropných produktů. Zatímco ve městě „pošle“ teplo a teplou vodu do domácností v drtivé většině případů teplárna, na venkově se musí lidé o tepelný komfort ve svých domech postarat sami. Jenže ceny plynu i elektriky vyskočily i několikanásobně, a tak se mnozí obyvatelé venkovských domů uchylují k různým zvláštním nápadům, jak domy vytopit. Některé nápady fungovaly v minulosti u našich babiček a dědů, některé jsou ale hodně zvláštní.
Kamna „piliňáky“
Ještě nedávno zapomenutý vynález, který byl před rokem 1989 snad ve všech chatách, nebo dílnách a garážích. Válcová kamna, ve kterých se topilo pilinami. Dají se sehnat i dnes, ale nemusí to být úplně snadné. Josef P. z Břas na Rokycansku proto doporučuje vložit kovový válec s pilinami nastojato do standardních kamen a otevřít všechny přístupy vzduchu, aby se spodní vrstva pilin vzňala od žhavých uhlíků. Následně je nutné regulovat přívod vzduchu tak, aby piliny v podstatě jenom doutnaly. Neměly by hořet plamenem. Princip hoření v improvizovaných pilinových kamnech je vlastně úplně stejný, jako u těch originálních. „Jelikož spalování pilin začíná na spodní straně kamen, je nutné, aby prostorem s pilinami mohly proudit spaliny. Proto je v pilinách nutné ponechat otvor“, říká Josef P., který zároveň ale varuje před aktuálním nedostatkem pilin: „Sehnat piliny bude už asi problém. Minimálně na pile, kam si pro ně jezdím, už mají dávno rozebráno“, říká Josef P.
Ostravské torpédo
Jde o asi nejbizarnější a nejméně ekologický způsob, jak vytopit dům. V diskuzi pod naším článkem na téma zdražování energií se totiž diskutující nedávno rozepsali nad produktem, který se údajně kdysi nazýval „Ostravské torpédo“. Podle čtenářů má jít o směs pilin, nebo uhelného mouru, a vyjetého motorového oleje, která se naplní do rozpůlených PET láhví. Poté, co směs v láhvích ztvrdne, ji lze vložit do kamen. Výhřevnost je údajně velmi vysoká. Jiní diskutující ale poukazují na nesmyslnost tohoto „vynálezu“. Především proto, že sehnat v dnešní době mour, tedy prach z uhlí, a dostatečné množství vyjetého oleje, bude velmi obtížné. Problémem je také ekologie. Asi každý si dokáže představit, co se bude z komínů valit za dým. To potvrzuje v diskuzi i Robert Polič: „Opravdu to funguje. Mám to vyzkoušené. Jen musíte počítat s tím, že komín a trubky budete čistit každý týden“.
Jak budete letos topit vy? Napište nám do diskuze.