Mám se cítit trapně, když nedám obsluze dýško? Rozhodně ne

Hamburger
Foto: Daniel Kadlec

Dáváte v restauraci, u kadeřníka nebo třeba ve voze taxi spropitné? Jestli ho chcete dát a ocenit tak kvalitu služby, je to v pořádku. Jestli ho dát nechcete, nemusíte se kvůli tomu rozhodně cítit trapně.


V Česku není spropitné ničím neobvyklým. Lidé ho dávají v restauraci, v taxíku, u kadeřníka nebo třeba i řemeslníkům. Někdy sice jenom proto, že při ceně 990,- korun za ostříhání v barber shopu nechceme čekat na desetikorunu zpátky, jindy ale proto, že jsme se službou natolik spokojeni, že se rozhodneme toho, kdo ji provedl, ocenit nad rámec běžné ceny. Co ale dělat ve chvíli, kdy si dáme v restauraci jídlo za 190,- korun a při zaplacení dvoustovkou se číšník podezřele dlouho přehrabuje v drobných?

Spropitné není povinnost

Někdo „vyměkne“ a řekne „to je dobrý“, jiný si naopak na desetikorunu počká. Je to trapas, nebo ne? Co v takové chvíli dělat? Je potřeba vědět, že dávání spropitného není v Česku nijak povinné. Naopak například v USA vám ho rovnou přidají k účtu. U nás se ale rozhodně nemusíte cítit trapně, když ho dát nechcete. Je to vaše volba. Naopak, číšník, kuchař nebo kadeřník se třeba zamyslí, proč od vás spropitné nedostal a může ho to motivovat k poskytování lepších služeb v budoucnu. Sice to je asi naivní představa, ale proč ne.

Rozhoduje i finanční situace zákazníka

Kromě vnímání kvality poskytované služby je tady ještě jedno hledisko, a to je finanční situace zákazníka. Každý má odlišnou finanční situaci. Pokud jste v daný okamžik omezeni finančně, není důvod se cítit trapně, když nedáte spropitné. Lidé mají různé priority, a péči o svůj osobní rozpočet nelze opomíjet. Pochopitelně nemáme na mysli zaokrouhlení částky 95,- korun na stokorunu. Ale třeba účet za rodinnou večeři v ceně 1.800,- korun nebude chtít každý zaokrouhlit na dva tisíce. Je to svobodná vůle každého.

Trapně se cítit rozhodně nemusíte

V konečném důsledku je otázka dávání spropitného otázkou osobního přesvědčení a hodnot. Pokud se cítíte svobodnější a spokojenější, když přidáte něco navíc, udělejte to s radostí. Naopak, pokud se ocitnete v situaci, kdy nemůžete či nechcete přidat k účtu spropitné, měli byste se cítit svobodní ve svém rozhodnutí. Každý z nás má právo na své vlastní pohodlné hranice, a to včetně otázky spropitného v restauracích.

Jak se na spropitné díváte vy? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.