Jedu po hlavní, tak přeci neblikám. Velmi častý omyl, říká učitel autoškoly

krizovatka-znacka-semafory
Foto: Marek Havlík

Je to bohužel zažitý omyl. Řidič, který projíždí křižovatkou, a jede po hlavní silnici, prý nemusí blikat. Špatně! Musí. Nikdo nemůže přeci vědět, kterým směrem se vydá.


Časté téma hospodský debat jsou kromě politiky, žen a sportu také auta a dopravní předpisy. Každý je u pátého piva většinou „zkušenější“ než kdejaký zkušební komisař z autoškoly, a tak se u stolů štamgastů perličkami ze světa dopravních pravidel jenom hemží. Zajímavá diskuze bývá nad značkou z titulní fotografie. Musím blikat, když odbočuji po hlavní doprava?

Blikat, neblikat. To je oč tu běží

Co stůl, to názor. „Jasně, že nemusíš. Jedeš přeci po hlavní. To bys musel blikat jenom v tom případě, když bys odbočoval na tu vedlejší, tedy doleva,“ říká Franta. Jenže Pepa oponuje: „To se mi nějak nezdá. Jak bude vědět třeba ten za mnou, kam pojedu? Když neblikám, znamená to, že jedu po hlavní?“ A právě v tom je zakopaný pes. Nikdo nemůže vědět, na kterou stranu nakonec tím volantem otočíte. Proto je na jeho levé straně páčka, kterou stačí přepnout na jednu nebo na druhou stranu a je to jasné.

Vždycky blikejte

Stejně tak to vidí i učitel z pražské Autoškoly King. Ten dokonce natáčí edukativní videa, která dává na Instagram a YouTube. „Když pojedeme po hlavní pozemní komunikaci a budeme odbočovat na křižovatce doleva nebo doprava, budeme používat znamení o změně směru jízdy. Jak jinak ostatní účastníci silničního provozu uvidí, kam vlastně chcete jet? Vždycky blikejte,“ říká ve videu zástupce autoškoly.

Výjimka potvrzuje pravidlo

Ale pozor! Bavíme se o křižovatce typu „T“, kde se nedá jet rovně. Kdyby se jednalo o křižovatku ve tvaru „kříže“ a hlavní silnice by nevedla rovně, ale odbočovala, nebude řidič vozidla, které pojede rovně, dávat znamení o změně směru jízdy. A to ani v tom případě, že opouští hlavní silnici. Znamení o změně směru jízdy ale musí dát v případě, kdy na také křižovatce odbočuje. A je jedno, na kterou stranu.

Věděli jste, že při odbočování na křižovatce typu „T“ se dává blinkr i když pokračujete po hlavní? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.