Gamechanger na českém trhu s elektromobily? Rozhodně nové Volvo EX30

Foto: Jan Smékal

Volvo přichází na trh s modelem EX30, se kterým chce, především mladším zákazníkům, umožnit vstup do světa elektromobility. Atraktivní design, dojezd i cena dělají z tohoto modelu tzv. gamechanger s velkou ambicí „utrhnout“ zájem o elektromobily.


Pro mnoho zájemců o elektromobil byla doposud hlavní překážkou k jeho nákupu relativně vysoká pořizovací cena. Tento pohled ale nyní s velkou pravděpodobností změní horká novinka švédské automobilky – Volvo EX30. Tímto modelem chce totiž Volvo dokázat, že i špičkově vybavený prémiový elektromobil může být cenově srovnatelný s relevantní konkurencí, a dokonce i s tou, která stále využívá klasický spalovací pohon.

V Česku Volvo představilo svoji novinku první říjnový týden a hned z prvních reakcí odborné i laické veřejnosti bylo zřejmé, že tenhle model může být tzv. „gamechangerem“ v segmentu elektromobilů. České zastoupení totiž dokázalo vyjednat skutečně atraktivní ceny. Ty začínají na částce 869 000 Kč, což je například o přibližně 400 tisíc méně, než na kolik přijde třeba velikostí srovnatelný model DS3 E-tense ve výbavě Rivoli.

Volvo EX30 navíc ještě předtím, než se dostalo k prvním zákazníkům, získalo ocenění Malé SUV/crossover roku, udělené magazínem The Sun v rámci soutěže News UK Motor Awards. Model EX30 je nejmenším – a podle nás také nejhezčím – SUV, které kdy automobilka Volvo Cars uvedla na trh. Je postaveno na platformě navržené speciálně pro elektrická vozidla. Kromě toho, že je vůz poháněn elektrickou energií z baterie, díky čemuž neprodukuje žádné emise ve výfukových plynech, byl tento model vyvinut také s důrazem na minimalizaci uhlíkové stopy v průběhu celého svého životního cyklu.

Zákazníci si mohou vybrat ze tří variant elektrického pohonu. Varianta Single Motor disponující výkonem 200 kW (272 koní) je vybavena 51kWh baterií, varianta Single Motor Extended Range má kapacitu baterie zvýšenou na 69 kWh a motorizace Twin Motor Performance pak nabízí ohromující výkon 315 kW (428 koní) a baterii o kapacitě 69 kWh. Volvo EX30 se může pochlubit dojezdem až 476 km a jeho baterii je možné nabít z 10 na 80 % kapacity jen za něco málo přes 25 minut.

Volvo tradičně dbalo u nového modelu také na bezpečnost. Jak posádky, tak i okolí. Model EX30 se tak může pochlubit zase o něco pevnější konstrukcí, propracovanými deformačními zónami nebo třeba novým typem airbagu integrovaným do vnitřní strany sedadla řidiče, který má při bočním nárazu lépe chránit jeho hlavu a hrudník. EX30 dokáže zabránit srážce s protijedoucím vozem při odbočování vlevo, stejně jako podpořit řidiče při přímém průjezdu křižovatkou s provozem ze stran – nezávisle na tom, zda jede po hlavním tahu, nebo se chystá přejíždět přes větší vozovku. Pokud hrozí riziko srážky s pomaleji jedoucím cestu křižujícím autem, může vůz automaticky zabrzdit, aby pomohl zabránit kolizi nebo zmírnit její následky.

Samozřejmostí jsou i asistenční systémy, které usnadňují provoz ve městě. Příkladem je například schopnost samočinně zaparkovat (a to i diagonálně), změnit jízdní pruh a upozornit při únavě či ztrátě koncentrace. Důležitou novinkou pro bezpečnost městského provozu je také systém upozorňující na dopravu projíždějící kolem vozu. Při zaparkování a vystupování se tak již nemůže stát, že by posádka otevíráním dveří ohrozila projíždějícího cyklistu nebo vystoupila přímo pod kola kolemjedoucího auta.

Volvo EX30 bude podle našeho názoru velice úspěšným modelem a první skutečně dostupnou vstupní branou do světa elektromobility nejen pro české zákazníky.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.