Úplně prvním vozem, který se v provedení Laurin & Klement vyráběl, byl model Felicia. Vyměnil jsem ji za Fiat Punto

Foto: ŠKODA Auto

Než začala od roku 1925 používat jméno Škoda, jmenovala se mladoboleslavská automobilka po svých zakladatelích: Laurin & Klement. Dnes toto označení náleží exkluzivně vybaveným verzím vozů Škoda.


Úplně prvním vozem, který se v provedení Laurin & Klement vyráběl, byl model Felicia a to jak ve variantě hatchback, tak kombi. Felicia Laurin & Klement se světu představila v roce 1995 a stejně jako model sám, který už vznikal pod taktovkou koncernu Volkswagen, ukázala ambice české automobilky k růstu doslova ve všech ohledech. Felicia Laurin & Klement měla opravdu výjimečnou výbavu, byl to například první novodobý vůz Škoda s koženým čalouněním, které je od té doby pro vozy s výbavou L&K typické.

Nejhorší obchod v životě

Specialitou auta byl také tmavě modrý lak s perleťovým efektem, poprvé dostal moderní vůz Škoda i nárazníky a kryty zrcátek v barvě karoserie. A jedinečná byla i litá kola s retro designem. Ve výbavě vozu pak nechyběly čelní airbagy, ABS, vyhřívání sedadel, nebo elektrické ovládání zrcátek. Celkem vzniklo tohoto výjimečného vozu jen 3 806 kusů, 1 477 hatchbacků a 2 329 vozů kombi. Jeden z hatchbacků jsem vlastnil. S motorem 1,3 ale auto skoru vůbec nejelo, a tak jsem ho asi po dvou měsících prodal. Škoda. Vědět, že jich bude vyrobeno pouze 1.477 kusů, schoval bych ho do stodoly. Místo toho jsem si tenkrát za získané peníze koupil Fiat Punto 90 EX. No jo, no, blbost…

Design a špičková výbava

Nejnovějším přírůstkem do rodiny vozů s označením Laurin & Klement je dvojice elektromobilů Enyaq Laurin & Klement a Enyaq Coupé Laurin & Klement, které Škoda představila v květnu. Ty jsou speciální hned z několika důvodů. Už třeba proto, že přináší technická vylepšení, která se objeví i u dalších provedení elektrického SUV značky Škoda. V případě provedení Laurin & Klement však jde především o jejich specifický design a špičkovou výbavu. V té nechybí ani komfortní prvky, jako vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla s masážní funkcí a další prvky, které v jiných provedeních typu Enyaq k dostání nejsou. V interiéru si u nich může zákazník vybrat z provedení L&K Shell s koženým čalouněním v béžové barvě, nebo verze L&K Black s černým koženým čalouněním.

Elegance a harmonie

Design exteriéru i interiéru auta dostal několik luxusních detailů, například osvětlená maska Crystal Face se 131 diodami má chromovaný rámeček a detaily vozu jako kryty zrcátek či prvky na náraznících a difuzoru jsou vyvedeny v exkluzivní barvě šedá Platinum. „I díky těmto detailům a dalším detailům v interiéru působí modely Enyaq L&K hodnotně a velmi harmonicky,“ popisuje přínos designových změn Markéta Kalíková, designérka z týmu Color & Trim. Ona elegance a harmonie je něco, na co se designéři v případě modelů Laurin & Klement soustředí nejvíce. „Každou výbavu musí designér řešit se stejným zaujetím a pravidly. Každá úroveň výbav používá jiné materiály pro sedačky, výplně dveří a dekorové díly. Směrem k vyšším výbavám můžeme použít hodnotnější materiály a pro provedení L&K používáme samozřejmě to nejlepší. Zároveň je tu trochu více možností začlenit více různých detailů jako jsou nápisy, výšivky či prošití,“ naznačuje Kalíková, čím se z hlediska filosofie designu nejluxusnější verze modelů Škoda od ostatních liší.

Inspirace historií

Ve vozech s označením Laurin & Klement tak najdeme špičkové materiály, logo Laurin & Klement na sedačkách (to je v současnosti provedeno vyšíváním), logo na volantu, speciální dekorační díly ve dveřích a na přístrojové desce, loga v exteriéru vozu, nebo třeba kola v exkluzivním designu. „Při návrhu těchto detailů nás inspirují konkrétní vozy a prvky, které byly použity jak v dávné minulosti, tak u modernějších vozů Škoda L&K z posledních desetiletí,“ vysvětluje Markéta Kalíková.

V "Laurinu" byl i model Yeti

Kromě elektrických SUV nabízí Škoda v současnosti špičkovou výbavu Laurin & Klement i pro své tradičnější vlajkové lodě, tedy SUV Kodiaq a také kombi a liftback Superb. Superb je z tohoto pohledu jedním z nejtradičnějších Laurin & Klement modelů, tento exkluzivní výbavový stupeň byl k dispozici u všech doposud vyráběných generací vozu. První Superb Laurin & Klement se představil už v roce 2006 a nechybí ani u současné, čtvrté generace. Z vozů SUV dostal výbavu Laurin & Klement jako první model Yeti, vyráběl se v této verzi v letech 2012 – 2017.

Nejbohatší historii s výbavou Laurin & Klement má ze současných vozů Škoda modelová řada Octavia. Ta se v provedení Laurin & Klement představila už v roce 1999. Výbava L&K se pak dala u modelu Octavia pořídit do roku 2020, tedy do konce výroby třetí generace.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.