Důvod, proč Čína využívá špionážní balóny místo satelitů je překvapující. Z čínských satelitů nejsou tak dobré fotky

Foto: Unsplash

Současná kauza s čínskými špionážními balóny zvedla mimo jiné otázku, proč Čína používá tento, na první pohled archaický, prostředek k monitorování cizího území. Vždyť má na oběžné dráze ty nejmodernější satelity…


Co je to špionážní balon?

Špionážní balón je v podstatě klasický létající balón, který létá vysoko na obloze. Většinou ve výškách, kde létají komerční letadla. Ze země je proto poměrně snadno viditelný. Většinou má na sobě připevněno několik kamer a zobrazovacích technologií a všechny tyto přístroje míří dolů na zem. Balón tak může sbírat informace prostřednictvím fotografií a dalších zobrazovacích metod o všem, co se děje na zemi pod ním.

Proč používat špionážní balon místo klasických satelitů?

Obecnou nevýhodou klasických satelitů na nízké oběžné dráze Země je, že se neustále pohybují kolem Země. Jeden oběh kolem Země jim trvá přibližně 90 minut. Pro pořizování vizuálně jasných fotografií se však jedná o rychlost, která je příliš vysoká a pořízený záznam nemusí být vždy stoprocentně kvalitní. Satelity se ale pohybují také na jiném typu oběžné dráhy. Ta se nazývá geosynchronní dráha a ta je ještě mnohem dál. A to je také její největší nevýhoda. Satelity totiž kvůli vzdálenosti nedokáží přinášet kvalitní obrazový výstup. Balóny mají na druhé straně pro pořizování kvalitních fotografií a záznamů ty nejlepší vlastnosti. Jsou totiž mnohem blíže k zemi a pohybují se relativně pomalu.

Jak se tyto balóny navigují?

Většina těchto balónů letí tam, kam fouká vítr a na jejich palubě nejsou žádní lidé, kteří by dráhu letu mohli jakkoliv ovlivnit. Někdy však na sobě mají naváděcí přístroje, které mění výšku balónu, aby zachytily vítr vanoucí určitým směrem. Podle zpráv amerických představitelů měl čínský pozorovací balón vrtule, které ho pomáhaly řídit. Pokud se to potvrdí, znamenalo by to, že jeho provozovatel měl nad dráhou balónu mnohem větší kontrolu.

Co může využití balónů vypovídat o Číně?

Čína si již mnoho let stěžuje na to, že Spojené státy špehují Čínu prostřednictvím satelitů a lodí. Čína je na druhé straně dobře známá tím, že se dokáže chovat provokativně, například v Jihočínském moři. V tomto případě to však vypadá, že Čína testuje, kam až může zajít.

Poznámka: Balón byl sestřelen Spojenými státy nad Atlantským oceánem 4. února, krátce před 21 hodinou středoevropského času.

Zdroj: theconversation, CNN

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.