Signál vs. Telegram: Kterou aplikaci zvolit pro šifrované zprávy

Foto: pixabay

V roce 2021 obletěla svět kauza WhatsApp a mnoho uživatelů se v tu dobu obrátilo na konkurenční aplikace – Signal a Telegram. Jaká z těchto aplikací je ale bezpečnější?


Signal je jasným vítězem, pokud jde o bezpečnost. Je to hlavně z toho důvodu, že všechny zprávy jsou ve výchozím nastavení šifrovány end-to-end, což znamená, že k vašim zprávám nemá přístup nikdo kromě vás a lidí, se kterými komunikujete. Na druhé straně je Telegram, u kterého je end-to-end šifrování pouze u některých zpráv (normálních i hlasových). Zbytek je potenciálně viditelný jak pro zaměstnance Telegramu, tak například pro orgány v trestním řízení. Pokud však v Telegramu využije možnost „tajný chat“ šifrování se náhle změní, a to konkrétně na protokol MTProto 2.0, který společnost vyvinula. Mnoho bezpečnostních expertů uvádí, že i s použitím tohoto protokolu má však Signal lepší stupeň bezpečnosti.

Signal také shromažďuje mnohem méně dat o svých uživatelích než Telegram. Signal totiž ukládá pouze datum, kdy jste si vytvořili účet a kdy jste se naposledy připojili. Metadata Telegramu mohou zahrnovat vaši IP adresu (a v důsledku toho vaši polohu) a také to, s kým a kdy mluvíte. Pokud chcete komunikovat skrz Signal, stačí pokud znáte telefonní číslo dané osoby. Pokud má aplikaci také, můžete začít chatovat. Telegram však potřebuje přístup k vaším kontaktům, abyste mohli poslat zprávu.

Signal vs. Telegram: Instalace

Proces instalace obou aplikací je poměrně totožný. Stáhnete aplikaci, provede registraci pomocí svého telefonního čísla a zadáte ověřovací kód přijatý prostřednictvím SMS. Obě platformy vyžadují k dokončení vašeho profilu křestní jméno, ale ani jedna nevyžaduje, aby toto jméno bylo vaše skutečné jméno. Signal dále požaduje abyste si vytvořili PIN. Tento krok je u Telegramu volitelný, ale doporučený.

Telegram jako sociální síť

To, v čem je opravdu zásadní rozdíl je to, že Telegram funguje i jako sociální síť s funkcí „Kanály“. Ty umožňují uživatelům vysílat zprávy – včetně textu, fotografií, videí, souborů– neomezenému počtu odběratelů. Kanály mohou být veřejné nebo soukromé.

Která aplikace je lepší?

Záleží, co od aplikace očekáváte. Pokud je zabezpečení a šifrování na prvním místě, je Signal nejlepší volbou bez ohledu na to, jaké další funkce používáte. Pokud chcete mít možnost posílat šifrované zprávy pouze příležitostně (protože momentálně používáte třeba messenger od společnosti Meta) a využívat funkce ve stylu sociálních sítí, pak je Telegram lepší volba. Nezapomeňte však u Telegramu zapínat funkci tajného chatu – když bude potřeba.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.