Spekulace nebo realita? Hacknuli Číňané vládní sítě v Rusku?

Foto: pixabay

Není pochyb o tom, že se v kyberprostoru vede permanentní válka. Jeden „šmíruje“ druhého a naopak. Nyní se ale objevily spekulace, že se navzájem sledují i odvěcí kamarádi, tedy Čína a Rusko


Objevila se totiž obvinění z čínské kybernetické aktivity v souvislosti s nedávným konfliktem na Ukrajině. Podrobnosti těchto aktivit jsou v tuto chvíli nejasné, nicméně podle nejmenovaného představitele západní tajné služby byla špionáž a následný kybernetický útok mnohem širší, než se dříve uvádělo. Deník The Times nejprve informoval, že hackeři, kteří údajně sídlí v Číně, začali útočit na ukrajinské weby 23. února, tzn. den před invazí. To vedlo k mnoha otázkám, zda předem informovali o plánech Moskvu a zda jejich záměrem bylo nějakým způsobem Rusko podpořit.

Terčem se měla stát jak skupina vládních organizací, tak také skupiny napojené na jadernou energetiku. Zdá se však, že cílem těchto aktivit byla spíše špionáž než nějaký druh sabotážní operace, z níž bylo Rusko obviněno.

Někteří západní představitelé se však, podle zahraničních médií, domnívají, že příběh by mohl být ještě složitější. Údajně totiž tvrdí, že čínští aktéři se zaměřili na systémy v Rusku a Bělorusku, ale také v Polsku: „Od konce února vedou čínští aktéři kybernetické útoky proti vládním a vojenským sítím na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku,“ tvrdí jedna ze západních zpravodajských služeb. "Bylo pozorováno, že Rusko je významným cílem nedávné čínské kybernetické aktivity," dodali zástupci zpravodajské služby. Tato tvrzení však nelze nezávisle ověřit, i když řada odborníků a společností zabývajících se kybernetickou bezpečností tvrdí, že zaznamenali nějakou čínskou aktivitu a vyšetřují to.

Zajímavé je, že údajní čínští hackeři prý zahájili svoji kampaň ze západní IT infrastruktury. Normálně by se totiž ke svému cíli přiblížili pomocí serverů a systémů po celém světě, nicméně v tomto případě to bylo pouze ze západních systémů. Čína vždy odmítala obvinění, že je zapojena do kybernetické špionáže, a nedávno dokonce obviňovala západní vlády, zejména potom USA, kvůli hackerským útokům na jejich sítě.

Je tedy možné, že Čína využila konfliktu, aby špehovala nejen Ukrajinu, ale také Rusko, Bělorusko a další země – ale možná se o to pokoušela tzv. pod „falešnou vlajkou“, aby se mohla pokusit případné obvinění popřít a obrátit ho na západní vlády.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.