Všimli jste si, že když se letušky při startu nebo přistání posadí na svá místa, posadí se na ruce? Při turbulencích si tak sedají vlastně skoro vždy. Má to pochopitelně svoje důvody.
Během letu letušky obstarávají potřeby cestujících, ale jsou chvíle, kdy se posadí na svá místa. Typicky při startu, přistání nebo třeba při silných turbulencích, když k tomu dostanou pokyn od kapitána letadla. Možná jste si ale všimli, že si někdy přisednou dlaně svých rukou. Náhoda? Kdepak. Má to pochopitelně svůj důvod.
Důvodem je bezpečnost
Když si toho všimnete poprvé, může vás to trochu vyvést z míry, zejména proto, že během letu často hledáme u palubního personálu jistotu, ale ve skutečnosti je to standardní postup. Když posádka takto sedí, zajišťuje to její bezpečnost a také bezpečnost všech ostatních, kdyby došlo k nejhoršímu.
Proč palubní průvodčí sedí na rukou
Podle odborníků ze Simple Flying se tomu říká "poloha s opěrkou", a i když se to může u různých leteckých společností a v různých regionech lišit, jde o bezpečnost cestujících a posádky. Cílem této polohy při sezení je udržet tělo ve strnulé pozici, aby v případě neplánované nouzové situace bylo tělo méně poškozeno. Členové palubního personálu musí sedět zády a krkem pevně opřeni o sedadlo, kolena a chodidla musí být u sebe, chodidla musí být pevně položena na zemi. Ruce pak položí buď na kolena, nebo pod stehna, lokty drží dovnitř.
Omezení možnosti zranění
Účelem tohoto postupu je omezit pohyb těla a omezit tak možnost zranění v případě nárazu. Často se liší podle toho, zda je sedadlo otočeno směrem ke kokpitu nebo k ocasu letadla. Pokud směřuje dopředu, většina leteckých společností uvádí, že zaměstnanci by měli mít chodidla umístěna mírně za koleny, a pokud směřují dozadu, měli by mít chodidla mírně posunutá dopředu. Některé letecké společnosti také trvají na tom, aby si zaměstnanci naklonili bradu k hrudníku, aby se chránili před zraněním. Ačkoli se tedy sezení na rukou může zdát poněkud zvláštní, je to pro všechny na palubě nejlepší.
Jak palubní personál chrání cestující v případě nouze
Bezpečnost palubních průvodčích je zásadní pro zajištění nejen jejich blaha, ale i blaha cestujících. Palubní průvodčí mají za úkol chránit cestující v nouzových situacích tím, že vědí, kde se nachází veškeré bezpečnostní vybavení, a znají veškeré postupy evakuace v případě "významného bezpečnostního rizika". Musí také zajistit, aby cestující nebránili úniku sobě a ostatním tím, že se pokusí vzít s sebou zavazadla a věci.
Až tedy uvidíte letušku, že si sedí na rukou, vězte, že postupuje podle bezpečnostních předpisů, které mají za úkol chránit především nás, cestující.