Protékající záchod může za měsíc znamenat až 40 kubíků zbytečné vody. Opravit ho však lze za pár minut a za pár korun

Foto: Marek Havlík

Každá kapka vody se počítá. Možná to nevíte, ale protéká-li vám záchod, můžete za měsíc přijít i o více než jeden kubík vody naprosto bez využití. A to nejen na vodném, ale i na stočném.


Problém s protékajícím záchodem zažil asi už každý. I ten nejmodernější systém se může zanést, poškodit, nebo nedoléhat, takže voda začne z nádržky pomalu vytékat do toaletní mísy. Často si toho však ani nevšimneme. Voda totiž vytéká potichu a téměř neviditelně. Především na perfektně vyčištěných a lesknoucích se toaletách, které má většina z nás doma, jde zpočátku o těžko odhalitelnou závadu. Jakmile však začne voda protékat více, je už nejen vidět, ale i slyšet. Systém totiž do nádržky stále dočerpává vodu, což by nemělo pozorným očím a uším uniknout.

Ve většině případů si ale budete moci s protékajícím záchodem poradit sami. Ovšem při složitějších zástavbách splachovacího systému někdy nezbyde nic jiného, než zavolat odborníka. Máte-li však doma běžný systém, zkuste si záchod opravit sami. Nemusí to být nijak složité, a dokonce ani finančně náročné. Rozhodně se nevyplatí protékající záchod podceňovat. Nádržka mívá většinou objem kolem deseti litrů. I kdyby z nádržky vyteklo pouze půl litru vody za minutu, je to za hodinu 30 litrů, za celý den potom 720 litrů vody. Měsíčně to je hrozivých 21 kubíku vody, a to jenom na vodném. Stejný objem vody se vám započítá i na stočném. Takže 40 kubíků zbytečně zaplacené vody pryč. To jsou dva velké zahradní bazény měsíčně. Jak tedy při opravě postupovat?

U nejstarších typů splachování bývá většinou na vině opotřebovaný systém plováku, případně zanesené těsnění. V domácnostech, které se potýkají s tvrdou vodou, může být na vině také vodní kámen, který brání správné funkčnosti těsnění a pohybu plováku. V takovém případě stačí pouze zmíněné části řádně vyčistit. Stačí k tomu obyčejný ocet a jedlá soda. Do nějaké nádoby nalijte ocet, přidejte trochu sody a zanesené součásti splachovacího mechanismu nechte v roztoku pořádně odmočit.

Když už ale budete mít celý systém rozebraný, doporučujeme i výměnu všech těsnících kroužků a těsnících gumiček. A to i v tom případě, že se vám bude zdát, že jsou v naprostém pořádku. Stojí pár korun, tak proč rozebírat nádržku za další dva měsíce znovu? Podívejte se také, v jakém stavu se nachází ventil. Možná i ten bude potřeba odmočit v octové vodě. Jakmile vše sestavíte zpět, mělo by vše fungovat již bez problémů.

Umíte si sami opravit protékající záchod? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Marek Havlík (vlastní zjištění autora)

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.