Pomeranče ze Zimbabwe jsou v českých obchodech levnější než jablka z Česka. Tohle moc smysl nedává

Foto: Daniel Kadlec

Je to trik na zákazníky, nebo nějaký geniální způsob pěstování, dopravy a distribuce pomerančů? Tyhle citrusy, dovezené až z daleké Zimbabwe, se totiž u nás prodávají levněji, než jablka z českých sadů.


Foto: Daniel KadlecKilogram pomerančů za necelých 30 korun? Asi to na první pohled překvapí málokoho, i když obvyklá cena je přibližně o deset korun vyšší. Záleží na sezóně a zemi původu. Pomeranče se k nám většinou dovážejí ze Španělska, Itálie, nebo z Portugalska a uvedená cena se tak z pohledu dopravy nemusí zdát nijak zvlášť nízká. Jenže když se pomeranče dováží až ze Zimbabwe, tedy ze země na jihu Afriky, vzdálené od České republiky téměř 13 tisíc kilometrů, je cena 29,90 korun za jeden kilogram těchto šťavnatých plodů opravdu neuvěřitelná.

Foto: Daniel KadlecAle je to tak. Cena jednoho kilogramu pomerančů dovezených právě ze Zimbabwe prodává aktuálně jeden potravinářský řetězec za necelých 30 korun za kilogram. Hned vedle jablek z České republiky, která se ale prodávají za cenu o deset korun vyšší. A nebyla to zdaleka ta nejdražší jablka. Jiná odrůda stála 49,- korun za kilogram, další pak dokonce 69,- korun za kilogram. Uvedená jablka pocházela z České republiky. Jak se to přihodilo, že kdysi luxusní citrusové plody jsou nyní levnější, než kdysi naprosto obyčejná, běžná a nikým neobdivovaná jablka, která rostla skoro na každé venkovské zahradě?

Nebudeme si dělat iluze o tom, že jde o pomeranče z fair trade plantáží. To by stály možná stokorunu za kilogram. V případě Zimbabwe půjde asi o pomeranče místních farmářů, kteří prodají raději celou úrodu najednou za pár dolarů, než aby pomeranče prodávali na místním trhu, navíc v podstatě za jen o trochu vyšší cenu.

Druhým faktorem asi bude obchodní taktika obchodníků. Ti někdy některé zboží sami zadotují, aby do obchodu přilákali zákazníky, kteří si koupí i něco jiného, na čem se obchodník tzv. „zahojí“. Je to taktika, která se v obchodech dělá od okamžiku, kdy do nich vstoupily tzv. „Akce“. Ale že se to bude týkat i zboží, které k nám musí urazit vzdálenost 13 tisíc kilometrů, to je trochu překvapující.

Jak se díváte na současné ceny českých jablek v obchodech? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Daniel Kadlec (vlastní zjištění autora)

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.