Stál 2,40 Kčs a stály se na něj fronty. „Vynálezce“ Pikadoru aneb párku v rohlíku dostal za odměnu zájezd do Sovětského svazu

parek-v-rohliku
Foto: Pixabay

V roce 1972 vyrazil českobudějovický řezník na dovolenou do Španělska a do tehdejšího Československa přivezl novinku – párek v rohlíku. Dnes běžné občerstvení vzbudilo tehdy poměrně velký ohlas.


Zní to možná úsměvně, ale je to prý skutečně tak. Na dovolené ve Španělsku uviděl českobudějovický řezník Václav Masopust stánek s rychlým občerstvením, ve kterém se prodávaly párky v rohlíku. Ano, obyčejné párky v rohlíku, žádné americké hotdogy. Klasický rohlík s odříznutou špičkou, do kterého se horkým bodcem připraví prostor pro zasunutí párku namočeného v kečupu nebo hořčici. Jednoduché a geniální rychlé občerstvení uhranulo pana Masopusta natolik, že hned po návratu do Československa zkusil párek v rohlíku prodávat i ve své provozovně.

Bude to Pikador

Jak uvedl server iDnes, první problém byl, jak takové občerstvení pojmenovat. Zvolil název „Pikador“. Pikador je zápasník s býky vyzbrojený kopím. A protože párek v rohlíku evokoval u pana Masopusta kopí zaražené do býka, pojmenoval tuhle fastfoodovou lahůdku „Pikador“. Druhým problémem prý byla tehdejší disproporce velikosti rohlíků a párků. Pan Masopust proto musel vyjednat, aby mu v pekárnách vyrobili větší rohlíky. Podařilo se a Pikador se začal v českobudějovické provozovně prodávat.

Stály se na něj fronty

Na tehdejší dobu to nebyla žádná láce. Stál 2,40 Kčs, ale přesto se na něj stály fronty. A protože s jídlem roste chuť, netrvalo dlouho a na světě byl i pojízdný vozík, ve kterém se nad horkou vodou ohřívaly párky a na teplých bodcích byly připravené čerstvé rohlíky. Dnes takové vozíky můžete vidět ve všech evropských i zámořských městech. Tehdy však něco takového působilo jako zjevení. Každý chtěl Pikador ochutnat.

Jako odměna výlet do SSSR

Není proto divu, že se „Pikadory“, tedy párky v rohlíku, brzy objevily po celém Československu. V dnešní době by byl možná z pana Masopusta milionář. V tehdejším Československu se ale úspěch odměňoval jinak. Tak nějak soudružsky. Pan Masopust si tak za „svůj“ vynález vysloužil ocenění pro nejlepšího zlepšovatele Jihočeského kraje za rok 1972 a jako bonus dostal možnost strávit týden v Sovětském svazu.

Pikador nebo hot dog?

Zajímavostí je, že párek v rohlíku, tak, jak jej známe my, tedy rohlík s odříznutou špičkou, se ve světě moc neuchytil. Tam vládne spíše hot dog. Tedy podélně naříznuté pečivo, do kterého se párek vloží, ochutí majonézou, hořčicí nebo kečupem, a následně ještě obloží třeba smaženou cibulkou, feferonkami a okurkami

Pamatujete na první českobudějovické Pikadory? Jak vám chutnaly? A jak vám párek v rohlíku chutná dnes? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Máte raději klasický český párek v rohlíku nebo spíše bohatě obložený americký hot dog?
Rozhodně český párek v rohlíku
72.2 %
U mě vede americký hot dog
13.4 %
Taková jídla nejím
14.4 %
Celkem hlasovalo 1939 čtenářů.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.