Cestovní organizace EU varují před fúzemi leteckých společností. Mohly by ohrozit hospodářskou soutěž

Foto: Unsplash

Evropská sdružení spotřebitelů a cestovních kanceláří varovala Evropskou komisi před schválením řady fúzí leteckých společností a upozornila, že spojením dopravců hrozí vyšší ceny, nižší kvalita služeb a menší počet spokojených cestujících.


Koalice sdružení varuje v dopise místopředsedkyni Komise a komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové: "Evropský průmysl letecké dopravy stojí na křižovatce."

Dopis Evropské asociace cestovních kanceláří a agentur (ECTAA), Evropské spotřebitelské organizace BEUC, Evropské federace cestujících, technologického sdružení EU Travel Tech a sdružení letišť ACI Europe upozorňuje na "velké a stále dominantnější skupiny leteckých společností" v Evropě.

Podíl stále roste

Poukazuje na to, že podíl pěti největších evropských leteckých společností na trhu uvnitř EU vzrostl ze 47 % v roce 2005 na téměř 74 % v letošním roce, a konstatuje: "Koncentrace se bude výrazně zvyšovat s akvizicemi, které EK v současné době posuzuje nebo které se chystají."

Mezi ně patří akvizice italské společnosti ITA Airways, nástupce společnosti Alitalia, skupinou Lufthansa, koupě společnosti Air Europa společností British Airways a Iberia vlastníkem IAG a akvizice menšinového podílu ve společnosti SAS společností Air France-KLM s možností pozdějšího úplného převzetí. Sdružení rovněž zdůrazňují očekávaný prodej společnosti TAP Air Portugal.

Inspirace v USA

Varují Vestagerovou: "Tato vlna akvizic leteckých společností by mohla drasticky omezit hospodářskou soutěž a dát dominantním hráčům na trhu větší prostor ke zneužívání jejich postavení. Skutečnost, že mnoho evropských letišť je nebo bude přetíženo, v kombinaci se zastaralými pravidly EU pro přidělování letištních časů tyto obavy ještě zvyšuje."

Sdružení tvrdí, že: "Na jiných trzích, například ve Spojených státech, vedla vysoká míra akvizicí a z ní vyplývající nedostatek konkurence k vyšším cenám, nižší kvalitě služeb a menšímu počtu spokojených cestujících v letecké dopravě."

Upozorňují, že americký soud nedávno zablokoval fúzi amerických dopravců JetBlue a Spirit kvůli obavám z narušení hospodářské soutěže.

Dopis vyzývá EK, aby "při posuzování operací zvážila jakýkoli potenciální problém bez ohledu na politické tlaky", a naléhá na ni, aby se "nevyhýbala použití nástrojů, které má k dispozici, včetně posouzení fúzí neslučitelných se společným trhem nebo požadování významných nápravných opatření".

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.