„Obyčejné“ Audi Q8 e-tron vám nestačí? Pořiďte si elektrifikovanou verzi v edici Dakar

Audi Q8 e-tron Dakar
Foto: Audi

Nový model Audi Q8 e-tron edition Dakar* je inspirován nejvýznamnější pouštní rallye na světě. Ceny v Německu začínají od cca 120 000 eur, cena v ČR ještě nebyla stanovena.


Podvozek s vyšší světlou výškou a na přání dodávané ozdobné fólie speciální edice připomínají již zvenku soutěžní vůz RS Q e-tron s elektrickým pohonem a generátorem elektrické energie, který byl koncipován pro Rallye Dakar. Terénní vlastnosti tohoto exkluzivního SUV ve spojení s vysokým a okamžitě dostupným točivým momentem jsou ideální pro lidi, kteří chtějí jezdit s elektrickým pohonem i po nezpevněných cestách a touží po dobrodružství. Speciální edici Q8 e-tron edition Dakar* bude možné objednávat v průběhu prvního čtvrtletí. Ceny v Německu začínají od cca 120 000 eur, cena v ČR ještě nebyla stanovena.

Výkon až 300 kW

Audi Q8 e-tron edition Dakar (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 25,1–24,7, kombinované emise CO2 v g/km: 0 (s letními pneumatikami, bez střešního nosiče)) vychází z modelu Q8 advanced 55 e-tron quattro (kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 24,4–20,6, kombinované emise CO2 v g/km: 0 (s letními pneumatikami, bez střešního nosiče)). Sada akumulátorů má využitelnou kapacitu 106 kWh (celková 114 kWh) a pohon všech kol quattro se dvěma elektromotory poskytuje v režimu Boost nejvyšší výkon 300 kW a točivý moment 664 N.m. Vůz se sériovými pneumatikami díky tomu zrychlí z klidu na 100 km/h za 5,8 sekundy. S terénními pneumatikami General Grabber AT3 dosáhne elektrické SUV rychlosti 100 km/h za 5,9 sekundy. Dojezd na jedno nabití podle metodiky WLTP je až 487 kilometrů. Nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 200 km/h.

Vyšší světlá výška 

V porovnání s výchozí verzí má elektrické SUV s terénními pneumatikami General Grabber AT3 o 31 milimetrů vyšší světlou výšku a nabízí optimalizované jízdní vlastnosti na sypkém povrchu, například šotolině nebo sněhu. V základním nastavení má vůz světlou výšku 206 milimetrů. Ta se ve vyšších rychlostech postupně snižuje: od 85 km/h o 15 milimetrů, od 100 km/h o dalších 17 milimetrů a od 120 km/h o dalších 13 milimetrů. Tím se optimalizuje jízdní stabilita ve vyšších rychlostech a zlepšuje aerodynamika, což prodlužuje dojezd.

Brodivost až 300 milimetrů 

Ve spojení s nájezdovými úhly 20 stupňů vpředu a 26 stupňů vzadu je elektrické SUV připraveno na jízdu v lehkém terénu. Přechodový úhel je 19 stupňů. Také strategie regulace tuhosti vzduchového odpružení je přizpůsobena typickým požadavkům při jízdě v terénu. Speciální edice má brodivost 300 mm.

Atraktivní exteriér umocňuje sportovní terénní vzhled

Q8 e-tron edition Dakar* je k dispozici v barvách karoserie béžová Siam (metalický lak), černá Mythos (metalický lak) a šedá Magnetic. Maska chladiče Singleframe je vždy v barvě karoserie. Na přání dodávaná maska chladiče „Singleframe s projekčním osvětlením“ vytváří pásem světla vizuálně celistvé spojení obou světlometů. Také spodní část je lakována metalickým lakem v odstínu Mythos, což vozidlu propůjčuje robustnost a vytváří dojem pevného spojení se zemí. Rozšířené lemy podběhů kol s otvory pro proudící vzduch vpředu a vzadu dodávají modelu Q8 e-tron edition Dakar* na silnici mimořádně působivý vzhled. Svítilny LED promítají po otevření dveří na vozovku nápis „edition Dakar“. Individuální charakter verze edition Dakar* dává najevo také exkluzivní kryt klíčku se speciálním označením. Na přání se dodává komfortní klíček (včetně alarmu), s nímž lze vůz otevřít prostřednictvím bezdrátové komunikace mezi klíčkem a vozidlem u dveří a víka zavazadlového prostoru a uzamknout pomocí senzorů na klikách dveří.

Limitovaná edice 99 kusů

Model Q8 e-tron edition Dakar* může být vybaven jedinečnými fóliemi, které jsou inspirovány legendárním soutěžním vozem RS Q e-tron.  Vůz s metalickým lakem karoserie v odstínu černá Mythos tak získá ještě ušlechtilejší vzhled. Fólie díky záměrně průhledným zónám nezakrývá celý povrch, přestože je nanesena na všechny vnější díly karoserie. Verze s ozdobnou fólií je limitována na 99 exemplářů. Sériové číslo speciální verze prozrazuje nápis na střešních sloupcích D v matovaném provedení.

Edition Dakar* nabízí rozsáhlou sériovou výbavu

Speciální edice sjíždí z montážní linky sériově se světlomety Matrix LED a zadními svítilnami LED, které umožňují precizní osvětlení vozovky s vysokým rozlišením. Sériová výbava zahrnuje rovněž tmavě tónovaná skla oken vzadu, po stranách a v zadních dveřích. Interiér je sériově vybaven paketem Interiér S line, který nabízí mimo jiné výrazně tvarovaná sportovní sedadla, čalouněná tkaninou Dinamica z mikrovláken a umělou kůží. Speciální edice navíc disponuje multifunkčním sportovním volantem obšitým kůží, elegantním černým čalouněním stropu, pedály z ušlechtilé oceli a komfortní středovou loketní opěrkou. Ozdobná obložení jsou vyrobena z matného kartáčovaného hliníku a prahové lišty jsou doplněny hliníkovými ozdobnými prvky. Horní strana přístrojové desky a prvky ve spodní části interiéru jsou potaženy černou umělou kůží. Na přání je k dispozici paket červeného prošívání Audi Sport, který kontrastně zvýrazňuje sportovní sedadla, volant, prvky pro ochranu kolen a loketní opěrky ve výplních dveří. Červeným okrajem jsou ozdobeny rovněž bezpečnostní pásy, které tak dokonale zapadají do sportovní atmosféry.

Ukazatel náklonu vozidla

Přístroje a ukazatele doplňuje průhledový displej promítající důležité informace na čelní okno. Řidič je vnímá, jako by se vznášely přímo před ním. Nový je také ukazatel v ovládacím systému MMI, který informuje o náklonu vozidla. Na displeji MMI nabízí Audi speciálně pro tuto edici vytvořená tematická zobrazení na pozadí MMI a patřičně sladěné dekorační osvětlení. Charakter vozidla se zde projevuje ve třech zobrazeních: od bouře v poušti přes stopy zanechané pneumatikami až po krajinu s dunami. Vysokou úroveň komfortu při telefonování nabízí Audi phone box, který připojí chytrý telefon k anténě vozidla a současně umožňuje jeho indukční nabíjení. K sériové výbavě speciální edice patří rovněž pakety asistenčních systémů City a Tour.

 

Dvě sady pneumatik

Model Q8 e-tron edition Dakar* je dodáván se dvěma sadami kol a pneumatik. Vůz je vybaven terénními pneumatikami General Grabber AT3, které nabízejí vynikající odolnost v terénu. Pneumatiky navíc poskytují optimalizovanou adhezi na různých površích od šotoliny přes kamenitý terén a horské či lesní cesty až po sníh. Speciální dezén optimalizuje provozní vlastnosti při rozjezdu, brzdění a změnách směru jízdy a umožňuje efektivní samočištění běhounu pneumatiky, a to především na rozbředlém povrchu. Grabber AT3 zajišťuje velmi dobré jízdní vlastnosti také na vozovce s asfaltovým povrchem a způsobuje nízké emise hluku, což výrazně zvyšuje jízdní komfort. Terénní pneumatiky mají označení M+S, a jsou tak použitelné po celý rok. S modelem Q8 e-tron edition Dakar* je navíc dodávána také sada letních pneumatik na 20“ kolech v atraktivním designu S s 5 paprsky do V. 

Více světla, lepší výhled a intenzivnější zvuk: výbava na přání

Na přání vytvoří působivé prostředí v interiéru paket dekoračního osvětlení plus s šesti nastavenými barevnými profily. Pomocí rozsáhlého osvětlení kontur a až 30 barev precizně kopíruje základní linie interiéru. Jako alternativu sériově dodávané dvouzónové automatické klimatizace nabízí Audi čtyřzónovou automatickou klimatizaci. Použitím na přání dodávaného druhého vysokonapěťového topného tělesa se výrazně zvýší tepelný výkon. Tím se urychlí vyhřátí interiéru vozidla při velmi nízkých teplotách a dodatečné vyhřívání sady akumulátorů připraví akumulátorové články na nabíjení i při velmi nízkých teplotách. Na přání dodávaný prémiový audiosystém Bang & Olufsen s 3D zvukem vytvoří v elektrickém SUV akustiku nejvyšší úrovně. Zesilovač s výkonem 705 W napájí 16 reproduktorů. Volitelně dostupná virtuální vnější zpětná zrcátka s kamerami zmenší celkovou šířku vozidla o 15 centimetrů, a sníží součinitel aerodynamického odporu vzduchu. Virtuální zpětná zrcátka poskytují řidiči oproti konvenčním zrcátkům lepší výhled v prašném nebo vlhkém terénu.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.