Test Volvo XC90 T8 plug-in hybrid aneb zenová kapsle, která vyléčí každý šrám na duši

Foto: Jiří Soukup

Dieselové Volvo XC90 končí. Dalo by se říci velká škoda. Jenže po týdenním testu hybridní verze této vlajkové lodi nelze říci nic jiného, než to, že to vůbec nevadí. Naopak.


Volvo XC90 je stále ještě vlajkovou lodí automobilky. Zanedlouho bude sice asi vystřídáno čistě elektrickým modelem EX90, ale na to si ještě pár měsíců počkáme. A aby přechod od naftové verze tohoto luxusního SUV k čistě elektrickému rodinnému modelu EX90 nebyl tak rychlý a razantní, nabízí automobilka verzi XC90 T8 Recharge, tedy verzi s hybridním pohonem. Měli jsme ji měli na 14 dní k testování a byla to paráda.

Silný a úsporný motor

Foto: Jiří Soukup

Začneme asi tím nejdůležitějším, a tím je hybridní pohon. Model XC90 Recharge pohání 2,0litrový čtyřválec s turbodmychadlem a kompresorem spojený s elektromotorem, což dohromady poskytuje 455 koní a 523 Nm točivého momentu. Tento pohon zajišťuje skutečně impozantní jízdní zážitek a akceleraci z 0 na 100 km/h za přibližně 5 sekund. Hybridní systém umožňuje dojezd až 73 km pouze na elektrický pohon, což je ideální pro krátké dojíždění a snižování spotřeby paliva. Tu jsme udrželi na hranici 7,3 litrů na 100 kilometrů, což je na tak velké auto a zmiňovaný výkon skutečně skvělá hodnota

Bezpečnost na prvním místě

Foto: Jiří Soukup

Volvo je dlouhodobě známé svým důrazem na bezpečnost a model XC90 není výjimkou. Tento vůz je vybaven nejnovějšími technologiemi, včetně autonomního brzdového systému, detekce chodců a cyklistů a systému pro udržení v jízdním pruhu. Tyto prvky dělají z XC90 jedno z nejbezpečnějších SUV na trhu. To ale nemusí být nikde napsáno. Pocit bezpečí bude vnímat ihned, jakmile usednete za volant, nebo na jakékoliv jiné sedadlo ve vozidle. A sedadel je tady až sedm.

Design a interiér

Foto: Jiří Soukup

Ano, Volvo XC90 je možné mít v sedmimístné verzi. Poslední řada sedadel nabídne sice dostatek prostoru a pohodlí spíše dětem, ale i tak je komfort a využitelnost interiéru na té nejvyšší úrovni. Interiér ve světlé kůži je navíc přehlídkou luxusu. Použity jsou vysoce kvalitní materiály, skutečný kov, dřevo a také křišťál, ze kterého je vyvedena hlavice voliče jízdních režimů na středovém tunelu. Zapomenout nesmíme ani na zvukovou aparaturu Bowers a Wilkins, která akusticky udělá z interiéru XC90 jazzový klub, rockovou arénu nebo operní sál. Reprodukovaný zvuk je jeden z nejlepších, jaký jsem ve vozech z kategorie prémiových SUV vůbec kdy slyšel.

Ekologie a tichý provoz

Foto: Jiří Soukup

Hybridní verze XC90 nabízí dojezd až 60 kilometrů na čistou elektřinu, což je ideální pro městské jízdy. Elektromotor je umístěn na zadní nápravě, což umožňuje tichý a plynulý provoz. Tento systém také přispívá k nižší spotřebě paliva, která se může dostat i pod 3 litry na 100 kilometrů, pokud tedy budete řádně dobíjet. Hybridní systém pochopitelně také přispívá k extrémně tichému provozu. Při jízdě jsme se museli občas skutečně pečlivě zaposlouchat abychom motor (pochopitelně ten spalovací) vůbec slyšeli. To ocení především rodiny s malými dětmi. Ubezpečuji, že dítě v autě usne během pár kilometrů. Osobně vyzkoušeno 😊

Konkurence a závěr

Foto: Jiří Soukup

Pochopitelně, že v kategorii prémiových SUV není Volvo XC90 na trhu samo. Dle mého názoru ale XC90 ničí svoji konkurenci svým celkovým pojetím, kdy neklade důraz na agresivní vzhled, překombinovaný interiér a složitý informační systém.

Naopak. Z modelu XC90 čiší jakýsi vnitřní klid, který pocítíte okamžitě, jakmile se s tímhle autem vydáte na cestu. Svět kolem vás se najednou tak nějak „vyklidní“, nebudete nikam spěchat, utřídí se vám myšlenky a při cestě si skutečně odpočinete. A je jedno, jestli budete řídit, nebo si jízdu užívat jako spolujezdec. Z auta vždy vystoupíte s úsměvem.

Test Volvo XC90 T8 plug-in hybrid aneb zenová kapsle, která vyléčí každý šrám na duši

Jiří Soukup

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.