Prodejům ojetých elektromobilů vévodí jiné modely než těm novým. Tesla není ani v Top 5

BMW i3
Foto: Jan Smékal

Modelová struktura naznačuje, že zákazníci, kteří kupují ojetý elektromobil online, v něm zatím spatřují spíše druhý vůz do domácnosti s nízkými provozními náklady než primární dopravní prostředek.


Přestože je průměrně jen každý desátý ojetý vůz prodaný online elektromobil, podíl EV se na trhu ojetin postupně zvedá. Například zákazníci Carvago si údajně nejčastěji pořizují elektrická auta ve stáří tři až čtyři roky, s nájezdem do 30 tisíc kilometrů a cenou do 550 000 Kč. Také modelová struktura této platformy naznačuje, že zákazníci, kteří kupují ojetý elektromobil online, v něm zatím spatřují spíše druhý vůz do domácnosti s nízkými provozními náklady než primární dopravní prostředek – převládají zde totiž malé a kompaktní vozy.

BMW i3 není ani v TOP 10

Ze žebříčku meziročně vypadl dřívější bestseller BMW i3, letos nefiguruje dokonce ani v první desítce. Ačkoliv má stále co nabídnout, a i po letech funguje spolehlivě, zákazníci dávají přednost mladším elektroautům s jistotou v podobě dlouhé tovární záruky na trakční baterii. V této souvislosti je nicméně nutné zmínit, že s vadnými bateriemi se technici v praxi téměř nesetkávají ani při předkupních prověrkách, ani v rámci reklamací. Ukazuje se, že baterie v ojetých elektroautech nebudou zdaleka takovým problémem.

TOP 5 nejprodávanějších elektromobilů na Carvago v letošním roce:

Volkswagen ID.3

Kompaktní hatchback na trhu ojetin postupně vytlačuje elektrickou verzi předchozího Golfu. Silné softwarové porodní bolesti jsou po mnoha aktualizacích téměř zapomenuty. Zákazníci na ID.3 oceňují moderní, přesto však nijak výstřední design, příjemné chování na silnici a dobře fungující asistenční technologie.

Kia e-Niro

Tichá voda břehy mele. Elektrické Niro neoslní designem ani parametry, i s menší baterií však hravě ujede reálných 200 km, díky nízké spotřebě jezdí skoro zadarmo a dá se pořídit za vynikající cenu. V prodejích zatím zcela převládá e-Niro první generace, nabízené do roku 2022. 

Hyundai Kona Electric

Už pohled na kapacity baterií (39 nebo 64 kWh) a výkony elektromotorů (100 nebo 150 kW) dává tušit, že elektrická Kona využívá stejnou techniku elektrického pohonu jako Kia Niro. Svého času nabízela největší dojezd ze všech elektroaut prodávaných na evropském trhu. Doporučujeme vozy vyráběné od roku 2020 v ČR, mají totiž spolehlivější baterie SK Innovation. 

Smart Fortwo EQ

Jako nové díru do světa neudělalo, z druhé ruky se však čiperné městské vozítko v elektrické verzi o nezájem zákazníků bát nemusí. Motor o výkonu 60 kW dává tunovému autíčku příjemnou dynamiku a reálný dojezd okolo 100 km pro městské použití bohatě stačí. Upřímně, samotné nás trochu překvapuje, jak dobře jde ojetý elektrický Smart na odbyt. 

Nissan Leaf

Původní Leaf z roku 2010 byl prvním vážně míněným pokusem o masově vyráběný cenově dostupný elektromobil. A nedopadlo to úplně dobře. Druhá generace, nabízená od roku 2017, má stále baterii chlazenou vzduchem, díky nasbíraným zkušenostem však už nedegraduje nadměrně rychle a její jednodušší konstrukce přispívá k tomu, že Leaf zůstává jedním z nejdostupnějších pětidveřových elektroaut.

Koupili byste si ojetý elektromobil? Proč? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.