Jak ráno začneš, tak večer skončíš aneb káva není nutná a ráno dělá den

Foto: Pixabay

Zvonění budíku, chaotické hledání ponožek s kartáčkem na zuby v ústech, suchý rohlík zalitý něčím, co se podobá kávě, a úprk v dešti na ranní autobus. Něco vám to připomíná? Tak zklidněte a pěkným ránem si udělejte pěkný celý den.


Asi to každý známe. Zazvoní budík a my se tak musíme přemlouvat, abychom vylezli z vyhřátých peřin. Nic se nám nechce, jen se opět ponořit do světa snění. Postel zní mnohem lépe, než vstát a čelit únavě. Možná to ale jenom chce udělat si ráno příjemné. Ne stresující a chaotické, kdy do sebe jen hodíte rychle něco k jídlu, ale právě naopak si z ranních aktivit vytvořit oblíbený rituál. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. 

Ustlaná postel   

První rada, která mi zaručeně zvedne náladu a motivuje do nového dne, je ustlaná postel. Ano, taková banalita, a přesto udělá mnoho. Když si ji totiž uklidíte, rázem už necítíte potřebu se do ní zpět zavrtat. Nechcete přeci tak krásně upravenou postel zase zničit a pak to dělat celé znova. 

Pohyb je lék

Pohyb přináší pro tělo spoustu pozitivních účinků. Snižuje krevní tlak, redukuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév, patří meze prevence vzniku diabetu II. typu, a zlepšuje i psychické zdraví a pomáhá nám redukovat stres a napětí. Zařadit můžeme jakýkoliv typ sportu. Já v brzkých hodinách preferuji chůzi. Rozproudí krev a vyplaví endorfiny. Ale zvolit lze třeba i běh, fitko, plavání, jógu… Hned je mi pak lépe a nabudí mě to do práce či jiných povinností.

Káva není nutná

Voňavý nápoj, který vás pohladí na duši. Musím uznat, že tohle patří mezi mé nejoblíbenější ranní rituály. Nepiju to kvůli kofeinu, ale čistě jen pro chuť. Většinou si ji dávám až po procházce. Z hlediska zdraví se ani nedoporučuje pít kofeinový nápoj hned po probuzení. Tělo je totiž samo nastartované, neboť vyloučí dostatek kortizolu. Vypitím kávy hned brzy ráno tak do sebe zbytečně dostáváte nadbytek stresového hormonu. Ten ale do sebe dostanete i v případě, že si dáte kávu v kavárně, kde je nepříjemná obsluha, která navíc neví, jak kávu připravit.

Výživná snídaně je základ

Abychom mohli vykonávat každodenní povinnosti, racionálně uvažovat, sportovat, nebo přemýšlet, potřebujeme energii. A jak jinak ji získat, než plnohodnotnou snídaní. Tedy takovou snídaní, která obsahuje dostatek sacharidů, bílkovin a tuků. Jistě všichni známe ovesnou kaši. Ano, chápu, pokud vás neláká. Ale dá se udělat naprosto skvělá. Stačí vločky povařit v mléce, nakrájet na to banán a jiné ovoce, pokápnout medem, marmeládou, nebo jiným sladidlem, přidat tvaroh pro zdroj bílkovin (nebo lze přimíchat protein či uvařit vločky s vajíčkem) a posypat čokoládou, která se na horkém pokrmu rozteče.

Pozor na spálené lívance

Ani tak vás to neláká? Nevadí. Nic nezkazíte ani palačinkami s tvarohem. Ale pozor na to, abyste nedostali na talíř místo palačinek spálené gramofonové desky. Dobrá je také miska s bílým jogurtem, domácí granolou a oříšky. Pro milovníky slaných jídel mohu zase doporučit vajíčka s toustem, zeleninou a šunkou. Nebo snídaňový wrap plný šunky, sýru a zeleniny. Skvěle se ale hodí i s avokádem, sýrem cottage a červenou řepou. Ať už jste na slané, nebo na sladké, vždy myslete na dostatek bílkovin, se kterými nám mohou pomoci mléčné výrobky jako třeba tvaroh, jogurt či sýr. Dále je najdeme v kvalitní šunce, nebo ve vajíčku. 

To do list

Najezeni, posilněni kávou a rozprouděni pohybem se konečně můžeme vrhnout do nového dne. Abychom si ale ujasnili, čím začneme a co vše chceme stihnout, vezmeme si do ruky papír s tužkou a sepíšeme plány. Důležité je si sestavit to do list dosažitelný. Nepsat si aktivity, které nelze stihnout, ale zároveň si ho nedělat úplně jednoduchý. Tedy nepsat něco ve smyslu: vyčistit si zuby, napít se, umýt si ruce. Takové činnosti provádíme všichni a plán k tomu nepotřebujeme. List slouží spíše jako motivace a organizátor, díky kterému pak na své povinnosti nezapomenete. 

Zařazením těchto aktivit jsem si ráno po dlouhé době oblíbila. Teď je to část dne, na kterou se vlastně těším, a díky tomu se mi stává mnohem lépe.

Jak začínáte svůj den vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme dál. Děkujeme

Anketa
Kolik času věnujete ráno snídani?
Nesnídám, na to nemám vůbec čas
26.7 %
Snídám až v práci, doma to nestihnu
27.9 %
Během deseti minut mám snídani v sobě a běžím do práce
23.7 %
Klidně i hodinku. Snídaně je základ a miluji ji "na pohodu"
21.8 %
Celkem hlasovalo 634 čtenářů.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.