Pěstounka: Fialova vláda na nás kašle. Za chvíli nebudu mít za co koupit dítěti pleny

kocarek-dite-matka
Foto: Pixabay

Vzala si do pěstounské péče novorozence, který se narodil rodičům na drogové závislosti. Ačkoliv jí stát za péči o dítě přislíbil finanční podporu, nedostala dosud ani korunu. Peníze však začínají výrazně chybět.


Občas se k nám do redakce dostanou velice zajímavé, a bohužel někdy i velmi smutné, příběhy. Jedním z nich je příběh pěstounky z Prahy, která si do péče vzala novorozence, jež se narodil rodičům na drogové závislosti. Jméno pěstounky i novorozence známe, ale na přání pěstounky jej nebudeme zveřejňovat. Pěstounce budeme tedy říkat třeba Markéta a novorozenci Tomáš.

Stát překročil zákonnou lhůtu na výplatu dávek již o tři měsíce. A nic se neděje. Já když nezaplatím daně, nebo sociální pojištění včas, hned musím platit penále
Markéta; pěstounka z Prahy

Tomáš se narodil před šesti měsíci rodičům, kteří jsou oba již několik let drogově závislí. Novorozenec byl pochopitelně rodičům sociální péčí odebrán a na starost ho dostala pěstounka Markéta. Nebylo to samozřejmě jen tak. Markéta musela projít náročnou prověrkou ze strany státu. Musela umožnit pracovnicím sociální péče vstup do svého bytu, aby viděli, kde bude malý Tomášek bydlet, musela prokázat svoje finanční zázemí, byla „testována“ jak umí pochovat, nakrmit, nebo třeba přebalovat novorozence.

Chtěli jsme s manželem pomoci. Sami už máme šestnáctiletou dceru, další vlastní dítě už mít nemůžeme, tak jsme se přihlásili do pěstounského programu. Finančně to je ale dost náročné“, popisuje Markéta důvody, proč se do pěstounského programu přihlásili. „Stát by měl do jednoho měsíce začít vyplácet dávky, tedy mateřskou, resp. rodičovskou. Také jsme měli při převzetí Tomáška dostat jednorázový příspěvek 10 tisíc korun, ale je to již více než tři měsíce a zatím nepřišla ani koruna“, smutně říká Markéta, která podle svých slov utratila za dětskou výbavu již více než 50 tisíc korun. "Současná Fialova vláda na nás opravdu kašle", doplňuje Markéta.

Koupili jsme kočárek, sedačku do auta, dětskou postýlku, nějaké oblečení, pleny, hygienické potřeby, vaničku, monitor dechu a další drobnosti a z účtu bylo hned 50 tisíc korun pryč“. Podle Markéty začíná být péče o Tomáška finančně náročná. „Samozřejmě, že péče o dítě něco stojí, a počítáme s tím, ale ve svých úvahách jsme se zákonnou pomocí od státu počítali. Maminky také dostávají mateřskou a rodičovský příspěvek“, říká Markéta, která s manželem splácí hypotéku na byt a pochopitelně se jí dotýkají i zvýšené ceny energií, pohonných hmot, potravin a dalšího zboží a služeb.

Na sociálce nám řekli, že nás chápou, ale že mají málo pracovníků. Někteří žadatelé prý čekají i déle než šest měsíců“, popisuje Markéta situaci s výplatou dávek. „Jenže proč by mě mělo zajímat, že má stát málo úředníků? Já musím daně a sociální pojištění zaplatit na den přesně, jinak mi hrozí vysoké penále. A co hrozí státu? Nic. Odnese to to malé dítě. Kdo má dítě tak ví, že dětská výživa, nebo třeba plenky, jsou docela nákladné položky. Jestli v nejbližší době dávky nedostaneme, bude to už docela problém“, uzavírá Markéta.

Máte nějakou podobnou zkušenost s výplatou dávek od státu? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Izabela Kuncová; Pěstounka Markéta (jméno redací změněno)

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.