Wimbledonské zajímavosti aneb jak Maria Sharapova překonala Boeing 747

Léto v Londýně je v plném proudu, a to může znamenat jediné – Wimbledon. Shromáždili jsme několik zajímavých faktů o wimbledonském šampionátu, které možná překvapí i ty nejoddanější fanoušky.

Nejslavnější tenisový turnaj na světě se opět hraje v All England Clubu ve Wimbledonu. Dvoutýdenní turnaj přiláká každý den téměř 40 tisíc diváků, včetně členů královských rodin a celebrit. Všichni totiž zajímá jediné. A to, kdo vybojuje slavnou stříbrnou trofej. Podívejte se na několik zajímavostí, které jsme v článku připravili.

Wimbledon je nejstarší tenisový turnaj na světě. První ročník Wimbledonu se konal již v roce 1877. Toho roku se hrála pouze dvouhra mužů. V roce 1884 byly zavedeny soutěže dvouhry žen a čtyřhry mužů. Dámská čtyřhra a smíšená čtyřhra byly do turnaje přidány až v roce 1913.

O hladký průběh šampionátu se stará přibližně 6000 zaměstnanců. To zahrnuje 250 sběračů a sběraček míčků, 22 fyzioterapeutů a masérů, až 360 rozhodčích a čárových rozhodčích a jejich vedení a přes 2000 zaměstnanců cateringu.

Wimbledon stále vyžaduje, aby závěrečný set každého zápasu byl vyhrán rozdílem dvou her a nerozhodoval tie-break, a proto zápasy mohou trvat v podstatě věčnost. Nejdelší zápas, který se kdy ve Wimbledonu hrál, se odehrál na turnaji v roce 2010. Američan John Isner tehdy porazil Francouze Nicolase Mahuta v zápase, který trval 11 hodin a pět minut a hrál se tři dny. Isner v tomto zápase vyhrál v pátem setu poměrem 70:68. Tento zápas si vyžádal 183 her, z toho 138 v závěrečném setu. Zápas připomíná pamětní deska na zdi před kurtem č. 18. Další zajímavostí je, že oba hráči dali v tomto zápase přes 100 es.

Vítězové Wimbledonu si svou trofej neponechávají. Ta zůstává vystavena v muzeu All England Clubu a vítězové odcházejí domů s malou replikou trofeje.

Během turnaje se použije až 54 000 tenisových míčků. Míčky se vyměňují po každých sedmi až devíti hrách, aby se zajistilo, že budou v perfektním stavu po celou dobu zápasu. Ty, které se nepoužívají, se dokonce skladují v chladicím kontejneru, aby se udržely v perfektním stavu. Pokud patříte mezi velké fanoušky tenisu, jistě vás potěší, že po skončení Wimbledonu si můžete tyto míčky zakoupit.

Maria Sharapova je držitelkou rekordu v nejhlasitějším projevu na kurtu s hodnotou 101,2 decibelů. To je zhruba stejná úroveň hluku, jako když startuje letadlo Boeing 747.

Pravidla Wimbledonu stanovují, že všichni hráči musí být oblečeni téměř výhradně v bílém oblečení. Rozhodčí mohou hráče požádat, aby se převlékli, pokud nesplňují pravidla oblékání. Například v roce 2013 byl wimbledonský šampion Roger Federer vyzván, aby si na příští zápas vyměnil boty, protože měly oranžovou podrážku.

Wimbledon je jediným grandslamovým turnajem, který se hraje na travnatých kurtech. Tráva je celoročně udržovaná. Během soutěže se seká na přesnou výšku 8 mm.

Sledujete Wimbledon? Pamatuje na legendární zápas Isner vs. Mahut? Napište nám do diskuze, případně článek sdílejte na sociálních sítích, děkujeme!

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.