Zasloužil si víc, než poloprázdný sál. Nový dokument o Havlovi příliš netáhne

Vstupenky
Foto: Eliška Konečná

Dokument Tady Havel, slyšíte mě? má ambice na to, být filmovou událostí roku. Zároveň však nastavuje zrcadlo současné společnosti, které jsou ale Havlovy ideály už mnohdy hodně vzdáleny. Bohužel.


Dokument Tady Havel, slyšíte mě? Vznikl na popud Václava Havla, který se na jeho přípravě domluvil s dokumentaristou Petrem Jančárkem. Unikátní záběry, které doposud nebyly publikovány vytvořily zajímavý a hodně dojemný celek, vypovídající o Havlově nadhledu, pokoře, specifickém humoru i o jeho zvláštní kombinaci pochybnosti a rozhodnosti.

Silné záběry

Ve filmu vidíme jeho dojemné loučení s dalajlámou i veselé natáčení filmu Odcházení. Vidíme Havla v newyorské nemocnici, kdy měl po mozkové příhodě skutečně namále. I v těchto chvílích ho ale humor a síla neopouští. Stejně tak jako jeho žena Dagmar. Takových momentů je ve filmu hodně, a když nic jiného, tak nabízejí divákovi určitou vnitřní sílu. Sílu a chuť k životu.

Málo diváků

Bohužel, malý kinosál, kde se film promítal, byl poloprázdný. Přitom heslo „Havel na Hrad“ vyvolávaly v roce 1989 statisíce lidí. Havel rozsvítil tehdejší Československo na politické mapě světa. Ukázal mu, co znamená „Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí“ v praxi. Je smutné, že se na to v současné rychlé době, kdy se všichni orientují pouze na výkon, zapomíná.

Tehdejší hodnoty jsou pryč

Zapomíná se na slušnost, na morálku, na to, že na světě nejde jenom o peníze. Žijeme si parádně, a to i díky Václavu Havlovi. Ať si o tom myslí kdo chce, co chce. Dal Československu, a následně České republice, ohromný mezinárodní kredit. Těžíme z něj dodnes. Je proto smutné, že tak rychle zapomínáme, co stálo za naším dnešním blahobytem. Nejsou to totiž jenom peníze, ale také myšlenky a ideály, které do tehdejší společnosti Václav Havel přinesl.

Vizionář a charismatický muž

Film "Tady Havel, slyšíte mě?" je dojemným portrétem jednoho z nejvýznamnějších politiků v historii České republiky. Skrze záběry z archivů a rozhovory s lidmi blízkými Václavu Havlovi nám film přibližuje jeho životní cestu od dramatika k prezidentství. Zachycuje jeho odvahu v boji za lidská práva, jeho humor a nekompromisnost. Havel je vykreslen jako vizionář a charismatická osobnost, která dokázala překonat mnohé překážky. Film nabízí pohled na Havla nejen jako na politika, ale i jako na člověka se svými slabostmi a přednosti. Je to dojemný portrét, který zanechává diváka hlouběji přemýšlet o dědictví tohoto významného muže. Běžte se na film podívat. Budete potom možná na současný svět nahlížet z trochu jiné perspektivy.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.