Dětem se to asi líbit nebude, ale u školních svačin zapomeňte na brambůrky, kolu a sladké tyčinky

Foto: Pixabay

Školní svačina může pomoci s dětskou obezitou. Čtvrtina rodičů ji však chystá nepravidelně nebo vůbec. Mnozí rodiče si navíc nepřipouští, že jejich děti mají nadváhu, či dokonce obezitu.


Vyvážená strava je u dětí základem zdravého růstu. To ví asi každý rodič. Přesto například k pití mají děti během dne v polovině případů především slazené nápoje. Vyplývá to z průzkumu od společnosti Nestlé zaměřeného na stravování dětí. Podle lékařské studie však v Česku bojuje s obezitou téměř pětina mladistvých.

Právě rodiče přitom mohou významně ovlivnit, co a kdy děti jedí. Například školní svačiny čtvrtina dotázaných rodičů připravuje nepravidelně nebo je nedělá vůbec. K pití během dne mají děti v polovině případů především slazené nápoje.

Obezita u dětí 

Jako obézní by podle průzkumu Nestlé své dítě označilo jen procento rodičů dětí ve věku od 7 do 15 let. Podle studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost je však v populaci aktuálně přes 16 procent mladistvých obézních. „Řešení obezity u dětí je komplexní problém, zásadním faktorem jsou ale návyky z rodiny,“ říká Markéta Veverková, nutriční specialistka společnosti Nestlé. „Rodiče by se měli zajímat mimo jiné o to, co dítě jí mimo domov. Důležité jsou například školní svačiny, “dodává Veverková.

Více než čtvrtina rodičů však připravuje svačiny nepravidelně nebo vůbec. „Svačina může ovlivnit soustředění dítěte i to, kolik bude mít energie v průběhu dne,“ popisuje Veverková. Přitom více než 27 procent dotázaných rodičů připravuje svačiny nepravidelně nebo je nedělá vůbec. Děti nejčastěji svačí hlavně pečivo a ovoce. Zhruba ve stejné míře potom jedí jak zeleninu, tak sladkosti. Například buchty, sušenky nebo čokoládu. „Sladké pečivo, čokoláda, dokonce ani müsli tyčinky ve sladkých polevách nejsou příliš vhodné svačinky. Naopak třeba celozrnné pečivo s libovou šunkou či sýrem a čerstvou nakrájenou zeleninou jsou perfektní kombinací,“ radí Veverková.

Problémem jsou nepřiměřeně velké svačiny i slazené nápoje

Čtvrtina rodičů zohledňuje při přípravě svačiny, zda má dítě tělesnou výchovu, nebo jinou pohybovou aktivitu. Dalších 50 procent rodičů údajně připravuje dostatečně velkou svačinu každý den a množství nepřizpůsobují výdeji dítěte. Téměř polovina dětí podle dotázaných rodičů pije po většinu dne slazené nápoje, limonády a mléka. Ty slazené mají podle Veverkové nadbytek cukru, který je třeba také vzít v potaz v kalorickém příjmu dítěte.

Podle Veverkové si tělo v dětství tvoří návyky, které je v dospělosti náročné změnit. „Chceme motivovat rodiče, učitele, a především pak žáky základních škol, aby rozuměli vyváženému stravování,“ uzavírá nutriční specialistka. 

Průzkum vypracovala společnost Instant Research na 525 respondentech pro společnost Nestlé Česko v únoru 2023. Respondenty byli rodiče dětí ve věku od 7 do 15 let.

Studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021 uvádí, že obézních je 16,4 procent dětí a mladistvých ve věku od 5 do 17 let.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.