"Mám rád ženy i děti, ale kojící matka v kavárně je už vážně přes čáru,“ říká host pražské kavárny

Kojení
Foto: Pixabay

Brečící a pobíhající děti v kavárnách a restauracích nemusí být vždy tím nejabsurdnějším zážitkem, se kterým se můžete při návštěvě restaurace setkat. Výjimkou prý totiž nejsou ani maminky, které kojí dítě přímo u stolu.


Téma „Děti v restauraci“ je poněkud kontroverzní. Rodiče totiž většinou zastávají názor, že mají právo navštívit restauraci i s dětmi, bez ohledu na to, jestli to tam děti baví, nebo ne. Ostatní hosté zase trvají na stanovisku, že mají právo se „ v klidu“ najíst, nebo popovídat s přáteli a rodinou. Jsou to dva nesmiřitelné tábory, které se asi nikdy nedomluví. Ale pak je tu ještě jeden fenomén, který údajně není v poslední době ničím neobvyklým.

Přebalování na stole, u kterého se jí, není v pořádku

Řeč je o kojení a přebalování batolat přímo u stolu. Podle kavárníka Jiřího, který provozuje kavárnu blízko Vyšehradu, to není nic neobvyklého: „Máme kavárnu v místě, kudy hodně chodí maminky, nebo mladé rodiny na procházky a skutečně už se párkrát stalo, že maminka přebalovala dítě přímo na stole. To se nám moc nelíbí, stejně jako to, když maminka svoje dítě kojí přímo u stolu,“ říká Jiří.

Kojení je intimní věc

Souhlasně se vyjadřuje i návštěvník jeho kavárny, pan Petr: „Bydlím tady kousek a v sobotu sem chodím na pozdní snídani. Jednou tu vedle u stolu seděla maminka a kojila. Přiznám se, že mi to hodně vadilo. Mám rád ženy, mám rád i děti, ale nerozumím tomu, proč bych měl u ranních míchaných vajíček sledovat, jak nějaká cizí maminka kojí svoje dítě. Takovou věc považuji za dosti intimní a myslím si, že nepatří do veřejného prostoru. Jestli se chce maminka takto prezentovat na veřejnosti, může využít například sociální sítě, nikoliv kavárnu. Při vší úctě k dotyčné dámě, ne každý o takovou podívanou stojí,“ přibližuje svůj pohled Petr.

Diskrétnost nade vše

V principu není kojení na veřejnosti v České republice nijak zapovězeno a maminka má pochopitelně nárok na to, nakrmit svoje dítě. Je ovšem vždy otázkou konkrétní situace, zda je vhodné, například s ohledem na okolí, řešit kojení u stolu v restauraci, na sedadle v metru nebo třeba ve frontě na poště. Česká republika není nijak zaostalou zemí a dá se předpokládat, že asi vždy by maminka našla diskrétnější místo ke kojení, než stůl uprostřed plně obsazené kavárny.

O tom, kde se kojí, rozhoduje matka

Ve veřejném prostoru jsme zaznamenali názor, že potřeba matky nakrmit dítě stojí nad údajně pokryteckým pohodlím okolí, které se může při pohledu na kojící maminku cítit rozpačitě. Ano, nakrmit hladové dítě je rozhodně na prvním místě. Otázkou ale zůstává, zda to maminka, která si jde sednout na dort a kávu do kavárny, nemůže udělat jinde. Ono totiž kojení miminka nepřijde jen tak nahodile. Každá maminka ví, že kojí například každé dvě hodiny. Ale to je věc názoru a úhlu pohledu.

Co si o kojení na veřejnosti a přebalování miminek na stole v restauraci myslíte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Je podle vás v pořádku, když maminka kojí dítě u stolu v restauraci?
Ano, je to naprosto v pořádku
10.5 %
Když jde o nouzovou situaci, budiž. Ale maminka by vždy měla hledat nějaké diskrétnější místo
12.9 %
Ne, v pořádku to není. Je to intimní věc a může to ostatní hosty uvést do rozpaků
76.6 %
Celkem hlasovalo 12701 čtenářů.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.