„O Vánocích nešilte“, radí rodinná terapeutka z Prahy. Důležitá je podle ní pohoda a odpočinek

Foto: Pixabay

Vánoce mají být svátky klidu a míru. Pro mnohé z nás jsou to ale spíše svátky shonu, nervozity a někdy i rodinných rozkolů. Beata Sadilová, která pracuje jako rodinná terapeutka, doporučuje o Vánocích se zklidnit a nešílet.


Hmm, to se snadno řekne, ale jak na to?“, řeknou si určitě mnozí z vás. Jak zvládnout pracovní tempo, zvýšené ceny potravin, nákup dárků, pečení cukroví, přípravu na návštěvy příbuzných a vánoční úklid bez toho, aby to na nás nenechalo nějaké psychické následky? „Mnohdy to není snadné, ale není to neřešitelné,“ říká Beata Sadilová z Prahy. Podle ní může být přežití vánočního období velkou výzvou, zvláště s tlakem na dokonalost a shonem kolem dárků a přípravy sváteční večeře. Jak se však vyhnout vánočnímu šílenství a zachovat si klid a pohodu? Zde jsou některé její tipy, jak přežít Vánoce bez zbláznění se.

Odpočinek je základ

Vánoční stres může být neodmyslitelnou součástí tohoto období. Místo abyste se nechali pohltit shonem, zkuste si na chvíli odpočinout. Najděte si čas pro sebe, ať už je to večerní procházka nebo relaxace s oblíbenou knihou. Uvědomte si, že ne vše musí být dokonalé, a dejte si pauzu od všech povinností. Když budete dvě hodiny v čajovně, kině nebo na procházce, určitě se tím nic nepokazí. Spíše naopak.

Hmotné dárky nejsou všechno

Zbytečná honba za dárky může někdy přinést spíše více stresu než radosti. Místo aby lidé utráceli nemalé částky na dárky a půjčovali si na ně dokonce peníze, mohou zvážit různé alternativy. Dárky nemusí být materiální. Věnujte svým blízkým čas a pozornost. Společný výlet, večer plný her nebo jednoduché posezení může být dárečkem, který často ocení více než další zbytečný předmět.

Nestresujte se večeří

Perfektní vánoční večeře také není nutná podmínka šťastných svátků. Příprava jídla může být sice radost, ale neměla by se stát břemenem. Místo abyste se sami snažili připravit dokonalou hostinu, zapojte do přípravy celou rodinu. To nejenže sníží tlak na vás osobně, ale mnohdy také vytvoří nezapomenutelné chvíle strávené společně.

Hlavně šťastná rodina

Důležité je si uvědomit, že Vánoce nejsou o luxusních dárcích a nákladných večeřích. Investujte raději do kvalitního času stráveného s rodinou. Zbavte se myšlenky, že musíte utrácet víc, než si můžete dovolit a rozhodně si na vánoční dárky nepůjčujte. Lidé by měli být k sobě navzájem laskaví a velkorysí, což přináší mnohem větší radost než materiální bohatství. Dětem to určitě vysvětlíte. Chtějí mát raději šťastnou rodinu a zázemí, nebo poslední typ mobilu s jablkem?

Investujte do vztahů

Závěrem platí, že klíčem k přežití Vánoc bez zbláznění se je najít vnitřní rovnováhu. Nechte perfekcionismus stranou, investujte do vztahů a užívejte si radostné okamžiky s blízkými. Takto můžete vytvořit skutečně výjimečné a pohodové vánoční svátky.

Jak se na Vánoce chystáte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.