Mrazy opět udeřily, je proto potřeba oprášit rady, jak ušetřit za teplo. Třeba správným větráním

Foto: Jan Smékal

Do Česka přišly po několika teplých dnech nepříjemné mrazy. V některých místech klesají teploty dokonce i pod 15 stupňů Celsia. Rady, jak ušetřit z teplo, se tedy budou opět hodit. Klíčem je správně větrat.


S příchodem mrazivých teplot je přirozené, že začínáme intenzivněji vytápět naše domovy. Nicméně existuje několik jednoduchých kroků, jak využít energii efektivněji a zároveň snížit náklady na topení. Obzvláště v současné době, kdy jsou ceny energií poměrně vysoko, se takové rady mohou skutečně vyplatit. A je jedno, jestli bydlíte v paneláku, rodinném domě, nebo si vytápíte chalupu. Ušetřit lze všude.

Správně větrejte

Prvním klíčovým pravidlem je správné větrání. V zimě bychom neměli zapomínat na pravidelné větrání, ale je důležité to dělat správným způsobem. Když teploty klesnou pod nulu, není vhodné otevírat okna tzv. „na široko“. Stačí krátkodobě větrat větráky nebo otevřeným oknem na minutu či dvě. Tím bude vzduch v místnosti osvěžen, ale zároveň se minimalizuje únik tepla.

Nepřetápějte místnosti

Dalším tipem je nastavení správné teploty na termostatu. Odborníci doporučují udržovat teplotu v obytných místnostech kolem 20-21 stupňů Celsia. Při každém stupni navíc může spotřeba energie stoupat až o 5 %. V noci nebo při delším odchodu z domu je vhodné snížit teplotu na cca 17-18 stupňů, což dále šetří energii. Z vlastní zkušenosti ale mohu doporučit topit na 20 stupňů a přes den, když není nikdo doma, temperovat na 17 stupňů. A nebojte, svetry navíc nebudete muset nosit.

Pořiďte si moderní termostat

Vypínání topení přes den může být efektivní strategií. Pokud se většina domácích členů nachází mimo bydlení, není nutné udržovat plnou teplotu. Moderní termostaty umožňují programování teplotních úrovní podle denní doby. Tím lze zajistit, aby topení bylo v provozu jen tehdy, když je to skutečně potřeba.

Nezapomeňte na servis

Důležité je také pravidelné servisování topného systému, aby fungoval co nejefektivněji. Čisté filtry a správně nastavené ventily mohou výrazně snížit spotřebu energie. V případě, že máme k dispozici krbová kamna nebo jiné alternativní způsoby vytápění, můžeme je využívat na podporu úspory energie. Tady ale nezapomeňte na řádnou kontrolu, resp. revizi komínových cest.

Máte nějaké vlastní tipy, jak uspořit za topení? Napište nám do diskuze

 

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.