Tohle dnešní hospodyňky neumí. Babiččiny kynuté koláče s tvarohem a povidly za pár korun

kolac-kava
Foto: Pixabay

Blíží se víkend, počasí se horší, ale úsměv na tváři si můžeme vyvolat i tak. Třeba po nedělním obědě skvělým křupavým koláčem s povidly a tvarohem. A nebude to stát ani moc peněz. Jen trochu práce.


Zná to spousta z nás. V neděli jsme přijeli s rodiči k babičce na oběd a už od dveří se linula fantastická vůně čerstvě upečených koláčů. Žádné profi výrobky ze supermarketu, ale poctivé domácí koláče s domácími povidly. Poměrně snadno, a dokonce i levněji, si je můžete udělat sami. Chce to jen trochu šikovnosti a času. 

Kynuté těsto není věda

Základem je kynuté těsto, které chce trochu trpělivosti a nějakou tu zkušenost. Ale vše je jednou poprvé. Jak na to? Základem dobrého těsta je správně udělaný kvásek. Do teplého mléka nadrobte droždí, přidejte dvě lžičky krystalového cukru, promíchejte a nechte asi 10 minut na teplém místě vzejít. Pozor na správnou teplotu mléka. Příliš horké mléko by kvasinky spařilo a těsto by dobře nevykynulo. Správně vzešlý kvásek poznáte tak, že směs zněkolikanásobí svůj objem. 

S kynutím nespěchejte

Než vzejde kvásek, nasypte přes síto do misky polohrubou mouku, přidejte vykynutý kvásek, cukr krystal, zbytek mléka, celá vajíčka a všechny ostatní suroviny. Těsto důkladně zamíchejte a poctivě zpracujte rukama. Pokud se lepí, přidávejte postupně více mouky. Mísu s těstem přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě alespoň hodinu vykynout. 

Švestková povidla jsou klasika

Dovnitř  koláčů můžete použít různé náplně. Osvědčenou klasikou je tvaroh smíchaný se žloutky a s cukrem. Pokud milujete mák, vyzkoušejte makovou náplň, kterou vykouzlíte svařením mletého máku s mlékem a cukrem. Další variantou je ořechová náplň nebo třeba domácí marmeláda. Nebojte se zkoušet různé kombinace. Ale švestková povidla jsou klasika. 

Na tvaroh ve vaničce zapomeňte

Na náplň do koláčů doporučujeme používat tvaroh v obalu, nikoliv ve vaničce. Je totiž tužší, lépe se s ním pracuje a při tvarování koláčů nevyteče. Tvaroh smíchejte v misce se žloutky. Nakonec jen přidávejte vanilkový nebo klasický cukr podle chuti. Kdo chce, může přidat nastrouhanou pomerančovou nebo citrónovou kůru. 

Drobenka je klenot

A co dělá koláč koláčem? Kromě náplně to je samozřejmě drobenka, kterou si připravíte úplně jednoduše. V míse prsty zpracujte změklé máslo, cukr a mouku do drobivé konzistence. Pokud se vám zdá, že se směs nedrobí a je příliš měkká, přidejte postupně více mouky a cukru. 

A jdeme do finále

Těsto rozdělte na stejně velké díly. Z celé várky by mělo vyjít kolem třiceti koláčů. Záleží, jak velké je chcete mít. Pamatujte, že v troubě ještě poměrně hodně zvětší svoji velikost. Jednotlivé díly těsta zpracujte na placku a začněte plnit pořádnou vrstvou tvarohu. Tvaroh do placky zabalte tak, aby vznikl hladký bochánek. Bochánky vyskládejte na plech s pečícím papírem. Na každý z nich pak lehce zatlačte dnem skleničky, čímž vytvoříte důlek pro povidla. Koláče potřete rozšlehaným vajíčkem, navrch přidejte lžičku povidel nebo vaší oblíbené marmelády a bohatě posypte drobenkou. Pečte na 180 °C asi 25 minut dozlatova. 

Pečete doma koláče? Napište nám jaké.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.