Zahrádku zalévejte ve chvíli, kdy prší. Zdánlivý nesmysl je ověřená rada zkušených zahradníků

Foto: Eliška Konečná

Zdá se to možná jako nesmysl, ale zahrádku je dobré zalévat ve chvíli, kdy se z nebe spustil déšť. Pochopitelně nemluvíme o tříhodinové průtrži, ale o takovém tom jemném desetiminutovém letním deštíčku.


Když jsem byla malá a jezdila k dědovi na prázdniny, často mě při letní přeháňce vyháněl na zahradu se slovy: „Pojď, prší, jdeme zalejvat“. Na první pohled nesmysl měl ale svůj pádný důvod. Jemný letní deštíček, který se z nebe snáší pět, maximálně deset minut, totiž krásně ochladí vzduch a zvlhčí půdu. Ta je potom připravena na pořádnou zálivku a stačí tak zalévat kratší dobu, než bychom museli zalévat například ráno. Jemný déšť totiž tzv. “otevře vrátka“ pro vodu z hadice, které potom nespotřebujeme tolik. A jaké jsou další tipy na správné zalévání? Tady jsou:

Včasně ráno: klíč k úspěšnému zalévání zahrady

Pokud chceme mít na naší zahrádce krásné květiny a zdravý trávník, správná péče o zalévání je nezbytností. Zalévání včasně ráno se ukázalo jako nejefektivnější způsob, jak se postarat o rostliny. V tomto článku se podíváme na důvody, proč je zalévání brzy ráno nejlepší volbou a jakým způsobem toho můžeme dosáhnout. Proč tedy zalévat brzy ráno?

Chladnější půda a lepší vsak vody

Jedním z hlavních důvodů, proč je zalévání zahrádky brzy ráno ideální, je teplota půdy. Ranní hodiny nabízejí chladnější podmínky, což znamená, že půda není tak rozpálená jako během dne, nebo večera. Díky tomu se voda lépe vsákne ke kořenům rostlin, což je klíčové pro jejich zdravý růst a vývoj.

Snížení rizika popálení rostlin

Zalévání během horkých částí dne může mít nepříznivé následky pro naše květiny. Když je na listech rostlin voda s příliš vysokou teplotou, mohou se listy snadno spálit a jejich zdraví může být narušeno. Zalévání včasně ráno minimalizuje riziko popálení a poskytuje našim rostlinám optimální prostředí pro růst.

Efektivnější využití vody

Dalším aspektem, který činí zalévání brzy ráno výhodným, je efektivní využití vody. Když zaléváme během horkých částí dne, voda má tendenci se rychleji odpařovat, nebo zůstává na povrchu půdy, aniž by se dostatečně vsákla. Tím dochází k plýtvání vodních zdrojů. Zalévání brzo ráno tak umožňuje, aby voda byla efektivněji využita a dostala se tam, kde je nejpotřebnější.

Správné metody zalévání

Abychom dosáhli optimálních výsledků, je důležité používat správné metody zalévání. Zde je několik tipů, jak zalévat zahradu efektivně:

Kropení vs. závlaha

Kropení, tedy ruční zalévání hadicí nebo konví, je skvělý způsob, jak dostat vodu přesně tam, kde je potřeba. Pro menší zahrádky, nebo rostliny v květináčích, je to ideální volba. Pokud však máme rozsáhlejší trávník nebo zahrádku, může být výhodnější zvolit závlahu, která umožní rovnoměrné rozložení vody.

Využití dešťové vody

Jedním ze způsobů, jak šetřit vodu a zajistit ekologičtější zalévání, je zachytávat dešťovou vodu. Instalace například obyčejných plastových sudů pod okap na sběr dešťové vody umožní využívat přirozený zdroj vody pro zahradní potřeby. Dešťová voda navíc neobsahuje chlor ani další chemikálie, což je pro rostliny přínosné.

Mulčování

Mulčování je skvělým způsobem, jak udržet vlhkost v půdě a zároveň potlačit růst plevelů. Kvalitní mulč bude zadržovat vlhkost a chránit rostliny před nadměrným vysoušením. Díky mulčování budeme potřebovat zalévat méně často, což je výhodné zejména během horkých letních dnů.

Závěr

Zalévání zahrádky je důležitou součástí péče o rostliny a trávník. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné zalévat brzy ráno, kdy je půda chladnější, což umožní lepší vsáknutí vody do půdy. Tím minimalizujeme riziko popálení rostlin a efektivně využijeme vodu. Zvolte správné metody zalévání, jako je kropení nebo závlaha, a přemýšlejte o využití dešťové vody či mulčování.

Máte nějaký vlastní tip na efektivní zalévání? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.