„Nejhezčí Volvo ever,“ hlásila naše kolegyně, sotva uviděla Volvo XC60 Black Edition

Foto: Jan Smékal

Když jsme do redakce přivezli limitovanou edici Volva XC60, hlásila naše kolegyně, že nám bude klidně celý týden nosit domácí štrůdl, hlavně když ji necháme, aby tohle auto testovala ona.


Kdybyste někdy ochutnali štrůdl naší kolegyně Elišky, nechali byste jí klidně otestovat i Formuli 1. Tomu prostě nelze odolat. Takže ano, test modelu Volvo XC60 jsme tentokrát svěřili Elišce, která se toho zhostila skutečně zodpovědně. Dokonce tak, že prý první várku štrůdlu připekla, jak se soustředila na to, co o autě napíše. A tady jsou tedy její postřehy:

Elegán každým coulem

Foto: Jan Smékal

Černá barva je elegantní a módní v jakékoliv situaci, to vám řekne každý, kdo se o módu jenom trochu zajímá. A na tomhle Volvu je černé úplně vše. Černá metalíza karosérie je totiž doplněna efektními černými koly o průměru 21 palců, černými rámečky kolem oken, a dokonce i černým logem na přední mřížce. Jen nápis Volvo zůstal stříbřitý. Vypadá to fakt nádherně a jinak celkem „běžný“ vzhled auta to posouvá úplně někam jinam. Skoro do nebes.

Elegance, dravost, suverenita

Foto: Jan Smékal

Nevím, jestli se mi to zdálo, ale za „Blackem“, jak jsem si tohle Volvo XC60 hned pojmenovala, se kolemjdoucí skutečně otáčeli. To se mi zatím u žádného jiného Volva, tedy kromě novinky EX30, ještě nestalo. Volvo je totiž vnímáno jako poněkud konzervativněji designově ztvárněné auto. A na tom není vůbec nic špatného. Naopak. Jenže stačí tohle auto „obléknout“ do černého hávu a ejhle. Máte před sebou „dizajnovku“, ze které čiší nejen nadčasovost a elegance, ale také velká dávka suverenity a dravosti. Tomuhle autu prostě na první dobrou uvěříte, že pod kapotou nemá jen tak něco.

Vlk v rouše beránčím?

Foto: Jan Smékal

A ono opravdu nemá. Volvo pomalu ale jistě přechází ke kompletní elektromobilitě a ani model XC60 se tomuto trendu nevyhnul. Pod kapotou tedy najdeme hybridní ústrojí, které se skládá z klasického benzínového čtyřválce s výkonem 253 koní a elektromotoru, který dává výkon 145 koní. Systémový výkon tedy činí 350 koní s celkovým točivým momentem 659 Nm. A i když v jednom okamžiku nebudete mít nikdy pod nohou plných 350 koní, vězte, že to na silnici „natřete“ většině ostatních aut. Volvo XC60 totiž v této výkonové variantě zrychlí z nuly na sto za necelých šest sekund. Jenže doménou tohoto elegána je klidná a tichá jízda.

Klid na palubě

Foto: Jan Smékal

Ano, nejvíce jsem si užila jízdu ve městě. Krásný výhled díky vyšší stavbě auta je k nezaplacení. Ticho v kabině si moje skoro dvouletá dcera užívala tak, že nejpozději do deseti minut usnula. To se ještě v žádném jiném autě nestalo. Může za to i typický „volvácký“ interiér auta, který ve všech pasažérech ihned po nasednutí navodil takový zvláštní klid. Prostě sednete do auta a všechno z vás tak nějak spadne. Jen si užíváte jízdu, pohodlí, ticho a pocit bezpečí. Uchvátila mě také křišťálová hlavice voliče jízdních režimů, kterou vyrobila tradiční švédská společnost Orrefors. Celému interiéru to dodává dojem skutečného luxusu.

Fantasticky nízká spotřeba

Foto: Jan Smékal

Na elektriku má tohle Volvo ujet až 70 kilometrů. Mně to vycházelo tak na 55 až 60, ale to není vůbec rozhodující. Po městě za den stejně víc kilometrů nenajedu. Bohužel, doma nabíjet nemohu, bydlím v činžovním domě, ale ani u veřejné dobíjecí stanice nebudete trávit moc času. Budete sice trochu limitováni palubní nabíječkou s výkonem 6,4 kW, ale když budete dobíjet při každém nákupu, neměl by být se zásobou elektrické energie v baterii problém. Navíc, budete-li poctivě dobíjet, nebude problém dostat se se spotřebou na hodnotu kolem šesti litrů. Já tedy na konci testu měla 6,3l/100km, ale věřím, že kdo bude jezdit na spotřebu, ještě nějaké to deci ušetří.

Oáza klidu

Foto: Jan Smékal

Strašně se mi líbilo, že má auto tolik výkonu, že by mohlo klidně soupeřit i se sportovněji koncipovanými sedany. Je to ale také zároveň auto, které vám našeptává: „Neblbni, uklidni se, užívej si to, nikam se nehoň“. Je to prostě rodinné SUV, které ocení především klidní řidiči vyznávající klasický, přesto svým způsobem neotřelý a zajímavý design. Je to auto, které bude vaším parťákem a bodyguardem. Vaší oázou, kam se můžete schovat, když svět kolem vás bude bláznit. A to se v dnešní době cení dvojnásob. Tím spíše, když jde o auto, které se snaží zatěžovat svoje okolí a životní prostředí co nejméně.

„Nejhezčí Volvo ever,“ hlásila naše kolegyně, sotva uviděla Volvo XC60 Black Edition

Jan Smékal

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.