Vánoce mohou být pro vztahy zatěžkávací zkouškou. Svoji roli hrají emoce i konzumace alkoholu


Vánoce jsou svátky klidu a míru, nicméně i během sváteční doby mohou některé vztahy pěkně „zaskřípat“. Na vině může být alkohol, setkání s ne příliš oblíbenými příbuznými, nebo zvýšený emoční práh některých jedinců


Vánoční období může být pro některé páry skutečnou výzvou a zkouškou jejich vztahu, neboť vztahové problémy se často dostávají na povrch právě během těchto svátečních dnů. Přestože Vánoce přinášejí radost a pohodu, přítomnost rodiny a zvýšená míra společného času může někdy zvýraznit existující konflikty a nedostatky ve vztahu.

Příliš mnoho návštěv může být na škodu

Jedním z faktorů, který přispívá k nárůstu vztahových problémů během Vánoc, je zvýšená blízkost lidí. Ne se všemi příbuznými se totiž tzv. „musíme“, takže k problémům není mnohdy daleko. V této době se rodiny více scházejí, což znamená delší a intenzivnější kontakty. Pro mnohé páry to může být výzva, zejména pokud ve vztahu existují nedořešené konflikty nebo nedostatky v komunikaci. Vánoce pak mohou sloužit jako katalyzátor, který tyto problémy vynese na povrch. "Každoročně se o Vánocích pohádám s matkou mojí ženy," říká Radim z Prahy a pokračuje: "Jezdí k nám na svátky a vždycky má potřebu radit, jak má být nazdobený stůl, že máme špatnou strouhanku, maso na řízky i zeleninu v salátu. Vadí jí smítko na zemi a špatně natočená vánoční ozdoba na stromečku. Pokaždé si říkám, že letos to zvládnu, ale nedaří se. Je to baba," uzavírá se smíchem Radim

Pozor na alkohol i na tchyni

Dalším aspektem, který hraje roli v eskalaci vztahových problémů během Vánoc, je konzumace alkoholu. Vánoční doba je spojena s oslavami a často i s konzumací alkoholu. Pro některé páry může alkohol představovat prostředek k uvolnění, ale může také způsobit zvýšenou emocionalitu a sníženou schopnost racionálního uvažování. To pak může vést k vyhrocení konfliktů a nedorozumění. Jedete-li tedy na sváteční oběd ke tchyni, kterou zrovna nemilujete, dávejte si na množství vypitého vaječňáku raději pozor. "To já si pár vaječňáků dám s radostí, alespoň to její nespokojené brblání snáž vydržím," směje se Radim

Vánoce jsou spojeny s emocemi

Emoční náročnost vánočního období může být také spojena s očekáváním a tlakem na perfektní průběh svátků. Lidé se často snaží vytvořit ideální atmosféru a prožít dokonalé Vánoce, což může vést k nadměrným očekáváním a stresu. Tyto faktory pak mohou negativně ovlivnit mezilidské vztahy a přispět k vyhrocení situací.

O Vánocích staré křivdy neřešte

Vánoční období tedy přináší nejen radost, ale i výzvy pro vztahy. Je důležité být si vědomi těchto možných obtíží a aktivně pracovat na udržení zdravých mezilidských vztahů. Otevřená komunikace, respekt k partnerovi a schopnost řešit konflikty jsou klíčové faktory, které mohou pomoci překonat vztahové problémy během Vánoc a zajistit, aby tato doba byla pro všechny skutečně radostná.

Jak zvládáte návštěvy příbuzných o svátcích? Stalo se vám někdy, že taková návštěva nedopadla podle vašich představ? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.