Vztahová koučka: „Neztratit s partnerem sami sebe po narození dítěte je náročná disciplína“

kocarek-dite-matka
Foto: Pixabay

Výlety ve dvou, společné večeře v restauraci, spontánní rozhodnutí jít do kina, nebo prostě jen společně strávený čas doma na gauči. Do doby, než se narodí dítě, normální věc. Jenže co potom? Ustát takovou situaci není vůbec lehké.


Dalo by se říct, že tyto činnosti zažívá běžně každý pár. Jenže když do tohoto světa "ve dvou" vstoupí nový človíček, který potřebuje veškerou energii a čas svých rodičů jen pro sebe, může to být pro mnohé páry velký nezvyk. To potvrzuje i Jarmila Nová, která nabízí služby vztahového kouče: "V dnešní době, která je extrémně náročná ve vyvíjení na výkon, vydělávání peněz, atd... je velice obtížně takovou situaci ustát. Základem je komunikace mezi partnery. bez toho to nepůjde."

Komunikace je základ

Může se zdát, že najít si čas pro sebe, potažmo na partnera, je jednoduché. Ovšem nemusí tomu tak být, obzvláště v prvních pár týdnech, či měsících miminka. Když po náročném dni dítko konečně usne, tak potřeba spánku a klidu je mnohdy silnější, než potřeba "povídat si s partnerem o tom, jaký měl den".  Je v pořádku, když člověk cítí, že potřebuje svůj prostor a dovolí si být sám pro sebe. Ovšem problém může nastat ve chvíli, kdy ve vztahu postupně slábne komunikace a právě tyto obyčejné okamžiky ve dvou mizí.

Dítě vnímá všechno 

Nejdůležitější je si uvědomit, že dítě velmi intenzivně vnímá náladu svých rodičů a atmosféru, jaká doma panuje. Jestliže mezi rodiči vládne klid, láska a pohoda, na této vlně se poveze i děťátko a nová role rodičovství se bude dát zvládnout mnohem snadněji. Snažte se být vzájemnou oporou a "držte za jeden provaz" jako rodina. Dělejte si radost maličkostmi a naopak je nezapomeňte i ocenit, neberte nic jako samozřejmost. Dejte přednost společným zážitkům před povinnostmi, které se dají odložit. Neberte dítě jako překážku, ba naopak. V životě s dítětem získáte vzpomínky, na které nikdy nezapomenete. Nebojte se partnerovi říct, co právě potřebujete, nebo požádat o pomoc.

Snažte se být vzorem

Rozdělte si úkoly, aby nedocházelo k frustraci, že jeden dělá více, než druhý. Využijte hlídání a dělejte společné aktivity, které vám dělaly radost před narozením dítěte, nebo si prostě jen odpočiňte. Nezapomínejte, že i partner potřebuje cítit vaši lásku a pozornost. Mluvte spolu a snažte se být tím nejlepším vzorem pro své děti.  Učí se, co je to láska, když sledují, jak se k sobě chováme. Potřebují vidět, jak se držíme za ruce a vyjadřujeme své pocity. Že si vzájemně odpouštíme a nejsme k sobě zlí. Jen my jsme jejich příkladem, jak má vypadat zdravé partnerství a ovlivňujeme tak chování v jejich budoucích vztazích. Buďme dobří rodiče, zároveň dobří parťáci ve vztahu.

Jak jste období po narození dítěte prožívali vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.