Stovky opuštěných Trabantů a Wartburgů si před rokem 1989 rozebrali Češi

trabant-vrak-veteran
Foto: Pixabay

Na podzim roku 1989 byla pražská Malá Strana plná Trabantů a Wartburgů Němců, kteří přes německou ambasádu v Praze utíkali do tehdejší NSR. Jejich opuštěná auta pak čekal různý, mnohdy nelichotivý, osud.


Před rokem 1989 byla tzv. „Železná opona“ neúprosnou hranicí mezi východním a západním blokem. Nejen občané tehdejší Německé demokratické republiky (NDR) se tak často snažili utéct například do NSR, aby unikli totalitnímu režimu a našli si tam lepší životní podmínky. Před rokem 1989 se však Němci z NDR snažili najít cestu na svobodu a bezpečí přes nečekané místo - německou ambasádu v Praze.

Odstartovali to Maďaři

Proč právě přes ambasádu? Na jaře 1989 začali Maďaři z ekonomických důvodů (neměli na to již finance) odstraňovat hraniční signalizační zařízení na hranicích s Rakouskem, včetně střeženého hraničního pásma. Toho využily tisícovky Němců z bývalé NDR, a právě přes Maďarsko a Rakousko utíkali do tehdejší NSR, kde měli mnozí z nich své příbuzné a známé.

Praha jako poslední šance

Tato situace však vyústila v ještě větší omezení cestovatelských možností východních Němců a Československo se tak stalo v podstatě posledním státem, kam mohli bez problémů vycestovat. Tisíce Němců tak našly v létě a na podzim roku 1989 útočiště na německé ambasádě v Praze. Hovoří se o tom, že se přes Prahu dostalo do NSR až 15 tisíc Němců.

Trabant - kam s ním?

Ti se do Prahy dostávali různě. Vlakem, autobusem, ale také autem. Jenže co s autem, když přelezete plot na území jiného státu? Nezbyde, než se s ním rozloučit. A tak Malou Stranu a další přilehlé čtvrti zaplavily Trabanty, Wartburgy, Moskviče, Lady a další auta s oválnou samolepkou „DDR“ na zadním skle. A co se s auty stalo?

Auta skončila různě. Dokonce i v bazarech

Bohužel, nic moc překvapivého. Ti, co svá auta neprodali chtivým Čechům za pár marek, nechali svá auta napospas svému osudu na ulici. Věřili, že si v NSR pořídí lepší vůz. Představitelé NDR sice chtěli, aby se auta dostala zpátky do východního Německa, to se ale neuskutečnilo. Některé vozy skončily v československých autobazarech, velká část z nich ale skončila rozkradena, rozebrána, některé vozy dokonce zmizely úplně.

Pamatujete Trabanty na Malé Straně? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.