„Udělali si z mé kavárny veřejné záchodky, nevím, co s nimi,“ stěžuje si kavárník z Prahy

Veřejné WC Praha
Foto: Pixabay

Platit za toaletu v metru, nebo kdekoliv jinde? Ale kdeže. Češi nemají problém vejít do kavárny, použít toaletu a bez poděkování a pozdravu zase odejít. Tvrdí to kavárník, který provozuje kavárnu na pražských Vinohradech.


Nápad zpřístupnit zdarma toalety v restauracích komukoliv, kdo půjde zrovna kolem, zazněl z úst starosty Prahy 7 Jana Čižinského již v květnu loňského roku. Někdo to možná bral s nadsázkou, někdo vážně, pravdou ale zůstává, že veřejných toalet není v Praze zrovna mnoho. Situace se sice pomalu zlepšuje, ale najít při procházce Prahou veřejnou toaletu mimo zastávky metra není zase tak úplně snadné.

Platit za WC? Nechceme

Své o tom vědí někteří provozovatelé kaváren a restaurací, především v centru Prahy. My jsme si, mimo jiné, povídali na toto téma s provozovatelem jedné větší kavárny u náměstí Míru v Praze. Podle něj se většina kolemjdoucích domnívá, že dojít si v kavárně zdarma na toaletu, bez toho, že by si objednali něco ke konzumaci, je naprosto samozřejmé. A to i přes to, že ve vestibulu metra veřejné toalety jsou. Ty jsou ale placené.

Je to buranství

Téma našeho rozhovoru bylo sice úplně jiné, nicméně během přibližně hodinového rozhovoru jsme skutečně zaznamenali devět lidí, kteří vešli z ulice a zamířili přímo k toaletám, aby bez slova „děkuji“ a „na shledanou“ po vykonání potřeby odešli. „Považuji to za naprosté buranství. Kavárna je moje, vodu na toaletě platím já, stejně tak jako uklízečku, která toalety udržuje v čistém stavu, o toaletních potřebách ani nemluvím,“ vysvětluje kavárník a pokračuje: „Chápu, že může nastat situace, kdy je toaleta v restauraci poslední záchranou, ale nechápu, proč dotyčný nemůže slušně pozdravit a požádat, zda by mohl toaletu použít. To je podle stejné jako kdybych beze slova přišel k nim domů, zašel si na WC a zase odešel." Podle něj by se takto Češi v zahraničí nechovali, i když v některých zemích jsou čeští turisté stále považování za "držgrešle."

100 litrů vody za hodinu

Podle provozovatele kavárny by šel na dveře toalet udělat vstupní systém, kdy by se například zadával číselný kód z účtenky nebo se načetl QR kód. „Nechce se mi do toho ale investovat jenom proto, že se někteří lidé chovají jako burani, ale asi mi nic jiného nezbyde. Vidíte to sami. Během hodiny tam vešlo devět lidí z ulice. To znamená půl toaletního papíru pryč, nějaké mýdlo a skoro 100 litrů vody. Jestli si někdo myslí, že se mi chce tohle platit ze svého, tak opravdu nechce,“ říká kavárník, podle něhož si stát stále vymýšlí, jak to restauratérům a kavárníkům ztížit. Třeba dvojí sazbou DPH.

Dvě eura za týden

Před nedávnem prý zkusili dát před toalety talířek na drobné se sdělením, že uvítají dobrovolný příspěvek na udržování toalet v čistotě. „Za celý týden cinkla mince jenom jednou. Byla to dvoueurovka, takže asi nějaký cizinec. Češi chtějí mít všechno zdarma,“ říká kavárník, podle něhož není cesta, jak by takové „záchodové turistice“ zamezil. Podle něj je totiž pro něj i pro jeho personál nedůstojné s dotyčným člověkem diskutovat, zda jej na toaletu pustí, nebo ne. „Necháváme to zatím na každém a spoléháme na nějakou elementární slušnost, ale obávám se, že to fungovat nebude,“ uzavírá kavárník.

Jak se na problematiku využívání toalet v restauracích a kavárnách díváte vy? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Měly by být podle vás toalety v soukromých restauracích a kavárnách přístupné zdarma a pro všechny?
Celkem hlasovalo 12859 čtenářů.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.