„Vymysleli nesmysl. Espresso s mlékem tak možná kvůli vládě přestanu prodávat“, říká kavárník z Prahy

Italská snídaně
Foto: Marek Havlík

Zmatky a nejasnosti okolo DPH u kávy a u mléka mohou podle kavárníka z Prahy vést k tomu, že přestane mléko ke kávě dávat. Rozdílné sazby DPH hodnotí jako totální nesmysl.


Během covidu si pořídil pojízdný stánek s kávou a domácím sladkým pečivem. Ve všední den stojí před jedním z pražských byznys center, o víkendu pak prodává kávu na různých trzích. O jeho kávu mají zákazníci zájem, stejně tak jako o domácí pečivo, které připravuje jeho partnerka. „Zlatý důl to zrovna není, ale na živobytí si tím pohodlně vyděláme“ říká Petr, který z důvodů zachování anonymity nechtěl celé svoje jméno zveřejnit.

Je to totální nesmysl. Dvě sazby DPH u jednoho nápoje. To přeci nemohli vymyslet vzdělaní ekonomové
Petr; kavárník z Prahy

Káva je podle mě potravina, tedy samozřejmě jen ve stavu zrnek, nebo jako namletá. Jakmile ji smíchám s vodou, je to nápoj. Mléko je podle mě také nápoj, ale podle vlády je to potravina. OK, ale možná tak sušené v sáčku. Fakt nechápu, jakou potravinu a nápoj si zákonodárci před schválením takového nesmyslu dali“, podivuje se Petr.

Podstatou problému je to, že podle nového vládního nařízení by káva měla spadat do sazby DPH 21 procent, zatímco mléko do sazby 12 procent. Důvodem je zařazení kávy mezi nápoje a mléka mezi potraviny. „A co když si dá někdo cappuccino? Tam je mléka více, než kávy. To se bude danit jinak než třeba macchiato, kde je zase více kávy? Tak to je tedy vážně úlet“, přibližuje možné zmatky v účtování kávových nápojů s mlékem Petr.

Jen pro přiblížení - cappuccino je kávový nápoj, který je tvořen směsí stejných dílů espressa, teplého mléka a mléčné pěny. Výsledkem je lahodný a vyvážený nápoj, který kombinuje silnou chuť espressa s jemností a sladkostí mléčné pěny. Cappuccino má bohatou historii sahající až do 17. století, kdy se poprvé objevilo v klášterních kavárnách v Itálii. Název cappuccino je odvozen od oděvu kapucínů, který měl podobnou barvu jako mléčná pěna na vrchu nápoje.

Petr kvůli výše uvedenému nařízení zvažuje, že přestane prodávat espresso s mlékem a bude se soustředit pouze na prodej čisté kávy. „Mléko dám do konvičky k dispozici zdarma a cappuccino možná přestanu dělat úplně. Uvidíme ale, co z toho návrhu nakonec vyleze“, přibližuje Petr nejbližší budoucnost.

Jak se díváte na návrh vlády o zařazení kávy a mléka do rozdílných sazeb DPH? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.