MINI tasí eso z rukávu v podobě elektrického modelu MINI Aceman. Rozhovor s Oliverem Heilmerem

Mini Aceman
Foto: BMW

MINI Aceman dokonale zapadá do městského prostředí, protože reinterpretuje klasické hodnoty MINI v podobě moderního, plně elektrického crossoveru. Nejen o novém modelu se v rozhovoru rozpovídal Oliver Heilmer, šéfdesignér MINI


Pane Heilmere, když jste v roce 2017 přišel do MINI, jak jste pojal vizi, která se měla stát základem budoucích modelů? 
Vzhledem k tomu, že MINI je velmi tradiční značka, otázkou bylo, jak značku posunout do budoucnosti. Začali jsme tím, že jsme se vrátili až ke zrodu klasického Mini, abychom pochopili myšlenku Sira Aleca Issigonise a odvodili směr, kterým by se měla značka MINI ubírat v kontextu moderní doby. Dalším krokem bylo prozkoumat podstatu původního Mini společně s naším velmi rozmanitým týmem a rozvinout naše vlastní kreativní nápady. To byl pro nás základ pro vývoj celkové vize designu značky, která měla sloužit jako vodítko při navrhování nových produktů.

Jaká největší úskalí jste museli při navrhování zcela nového designového stylu překonat?
Největším úskalím bylo a stále je hluboké propojení s bohatou historií značky. První MINI bylo naprosto převratné – ale i to je součástí historie. Mohli jsme prostě říct, že MINI je převratné, a vše, co se stalo předtím, nechat v učebnicích dějepisu. Ale to by znamenalo zcela odvrhnout podstatu značky. Místo toho nyní mluvíme o nezávislých charakterech – a MINI Cooper se pro nás okamžitě stal ikonou. Přiblížili jsme se tak k základnímu etosu původního modelu: silný charakter, ale s co nejméně zdobnými prvky – přesně to vyjadřuje „Charismatická jednoduchost“.

Co znamená nový designový styl MINI „Charismatická jednoduchost“ a   jak se to odráží v novém MINI Aceman?
Jde o silné charaktery a o to, že každý člen má v rodině MINI své vlastní, individuální místo. MINI Aceman se například při pohledu z boku vyznačuje unikátním designovým stylem a jedinečnými tvary blatníků. Je kompaktní, agilní a vyzařuje dynamiku. To je to, co zdůrazňuje tento charismatický aspekt. Zároveň jsme si vědomě odpustili zbytečné stylistické prvky. Naším úkolem bylo definovat osobitý charakter s co nejmenším počtem designových prvků.

Jak byste charakterizoval MINI Aceman?
MINI Aceman je praktické a zároveň výrazné, je to jedinečný společník v každodenním životě. Do tohoto světa přijíždí se svěžím a bezstarostným elánem a pevně zaujímá své místo ve středu rodiny MINI. Je to nezávislý charakter, který může být docela „drsný“ a oslovuje zákazníky, kteří – bez ohledu na věk – oceňují individualitu a výraznost v labyrintu města.  

MINI Aceman je první svého druhu. Co z něj dělá ideální vůz do města?
MINI Aceman dokonale zapadá do městského prostředí, protože reinterpretuje klasické hodnoty MINI v podobě moderního, plně elektrického crossoveru. Nabízí zvýšenou pozici sedadel, navozující pocit bezpečí a velkorysý prostor, aniž by ztratilo na kompaktnosti a ovladatelnosti, což jsou charakteristické znaky automobilů MINI.

Odkud čerpáte inspiraci při navrhování nových modelů MINI?
Inspirace nikdy nepřichází náhodou, ale vychází z pravidelné a cílené debaty členů našeho týmu, do které každý přispívá svými inspirativními a fascinujícími zkušenostmi. Jeden člen týmu například vyrábí skateboardy, zatímco jiný žil dva roky na plachetnici. Řekl bych ale, že se dělí na přímou a nepřímou. Nepřímá inspirace zahrnuje vše, co pohání ducha, což se projevuje v materiálech, které používáme, stejně jako na površích a digitálních aspektech. Přímá inspirace je například v architektuře nebo módě. Zásadní je však tvůrčí debata v rámci celého týmu.

Jak nové, udržitelně vyráběné materiály ovlivňují designový proces v   MINI?
Vize našeho designu vychází z našeho „kreativního myšlení“, které se skládá ze čtyř hlavních hodnot: srdečnost, zvědavost, odpovědnost a odvaha. Tyto hodnoty představují naše základní principy, jako je historický odkaz, zvědavost po novém, udržitelnost a odvaha vystoupit z davu. Udržitelnost a odpovědné využívání zdrojů pro nás nemají nic společného s kompromisy, ale spíše s objevováním nových možností v našem tvůrčím procesu. Místo materiálů, jako je kůže, používáme alternativní technologie, které umožňují větší svobodu v designu a personalizaci, a to například použitím vzorů nebo dvoubarevných odstínů. Příkladem jednoho z hlavních designových prvků inspirovaných odvětvím tenisek je 3D úplet. Z estetických důvodů také nahrazujeme prvky: například chrom naší novou stříbrnou barvou Vibrant Silver.

Které z designových inovací MINI Aceman Vás obzvláště těší?
Zvláště jsem hrdý na dvě věci, přičemž obě souvisí s velikostí. MINI Aceman je velmi kompaktní díky velmi krátkým převisům vpředu a vzadu. I přesto je vozidlo mimořádně bezpečné. Je to výsledek naprosto excelentní práce konstruktérů. Jeho výjimečnost však nespočívá jen v tom, co lze vidět. Zvláštní zmínku bych také věnoval pocitu prostoru v celém interiéru, dosáhlo se totiž maximální lehkosti.

Jsou na voze nějaké skryté designové prvky, které lze spatřit až při bližším ohledání? 
Myšlenka schovat malá překvapení vychází z toho, že víme, že lidé milují překvapení. Avšak nebavíme se o takových, co jsou vidět na první dobrou, nýbrž těch, u kterých se člověk musí už trochu snažit. A právě digitální inovace takovou hravost umožňují: například navigační šipka může být vyobrazena jako malé MINI nebo se na centrálním displeji může zobrazit velká točící se gramofonová deska. A tak se zrodil Spike, zvířecí kamarád, který byl vždy věrným společníkem značky. Tím se zrodila myšlenka nabídnout jakéhosi digitálního společníka. Tak se Spike dostal na palubu MINI a nyní žije takříkajíc na displeji.

Jakým směrem by se měl podle vás design MINI ubírat v budoucnu?
Jako tým věříme, že naše „kreativní myšlení“ zůstane stejně důležité jako hlavní princip pro budoucí produkty. Zároveň se ještě více zaměříme na hodnotu zodpovědnosti. Zvědavost a zodpovědnost – to jsou hodnoty, které vštěpujeme do myslí příští generace.

Pokud byste mohl navrhnout produkt mimo automobilový segment, co by to bylo?
Napadá mě mnoho věcí, ale kdybych si měl vybrat jen jednu, pak by to byla plachetnice. V životě jsem plachtil snad jen pětkrát, ale přesto mě fascinuje širé moře a boj s přírodními silami, které tam panují. V rámci své diplomové práce jsem společně se spolužákem navrhl trimarán, přičemž jsem se zabýval otázkou, zda je možné navrhnout dopravní prostředek, který by se nemusel notně pohybovat pouze po zemi – věřím, že v této oblasti je stále obrovský potenciál.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.