Téměř polovina řidičů kouká místo na silnici do mobilu. Pokuty budou bolet

Telefon v autě
Foto: Jiří Soukup

Podle výzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) 53 % řidičů přiznává, že při řízení někdy používá mobilní telefon, přičemž více než čtvrtina (28 %) řidičů za volantem píše SMS, e-maily nebo zprávy v chatovacích aplikacích.


Devět z deseti Čechů považuje za velmi rizikové chování, pokud řidiči věnují za jízdy svou pozornost mobilnímu telefonu. I když to víme, přesto se tím neřídíme. Podle výzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) 53 % řidičů totiž přiznává, že při řízení někdy používá mobilní telefon. Mobilní telefon přitom odvádí pozornost od řízení, a tím výrazně zvyšuje riziko nehod. Prodlužuje se reakční doba, což odborníci přirovnávají k řízení pod vlivem alkoholu.

Druhé nejhorší riziko 

Podle výzkumu ČAP si naprostá většina Čechů uvědomuje rizikovost manipulace s mobilním telefonem během jízdy. Toto chování označilo za velmi rizikové 93 % respondentů a považuje ho za druhé nejhorší po agresivní jízdě. „I jediný pohled do mobilu může způsobit nedozírné následky. Řidič ohrožuje nejen sebe a své blízké, ale i ostatní účastníky dopravního provozu. Před tímto chováním jsme varovali už v roce 2018 kampaní NEPOZORNOST ZABÍJÍ. Ačkoliv se nám tehdy k používání mobilů za jízdy přiznaly dvě třetiny řidičů a v porovnání s letošním průzkumem tento počet lidí klesá, stále jde o alarmující číslo a zbytečný hazard, který vědomě podstupuje příliš mnoho řidičů,“ upozorňuje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Maily a SMS 

Podle průzkumu více než čtvrtina (28 %) řidičů za volantem píše SMS, e-maily nebo zprávy v chatovacích aplikacích. Toto rizikové chování ještě zvyšuje rostoucí trend využívání řady sociálních sítí a komunikace na nich. Pozornost řidičů od dění na vozovce však neodvádí jen obrazovka mobilního telefonu. Podobně rizikové jsou i infotainmentové systémy ve vozidlech. Ty sice přináší řadu výhod, jako je navigace, hands-free telefonování a přístup k médiím, ale jejich složité rozhraní vyžaduje část pozornosti řidičů. „Je nezbytné, aby tyto systémy byly intuitivní, snadno použitelné a minimalizovaly potřebu odvracet pohled řidiče od silnice,“ uvádí Jan Matoušek. 

Doména mladých řidičů

Analytici Portálu nehod se podívali na nehody spojené s používáním mobilního telefonu za jízdy pomocí tzv. text miningu (nástroj na vytěžení dat z textových popisů nehod) a zjistili, že za posledních deset let u téměř poloviny nehod z nepozornosti s mobilním telefonem v ruce seděli za volantem řidiči do 31 let. Závěry přinesli i z hlediska následků nehod, kdy mobilní telefon v ruce v porovnání se všemi nehodami z nepozornosti trojnásobně zvyšuje riziko vážné nehody a výrazně vyšší jsou i způsobené škody.

Rizikové hledání telefonu 

Mezi příčiny nehod, které zavinila nepozornost spojená s mobilem, patří i situace, kdy řidič hledal mobilní telefon ve vozidle nebo sbíral spadlý mobil. Další častou příčinou je, že se řidič podíval za jízdy na displej telefonu, který byl třeba vedle něj na sedadle spolujezdce, či pohlédl na vyzvánějící telefon. A samozřejmě nejčastější příčinou je samotná manipulace s telefonem během jízdy – řidič ho držel v ruce, psal zprávy, telefonoval a podobně,“ komentuje Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která provozuje Portál nehod. „Velmi častá je situace, kdy řidiči stojí na místních komunikacích ve městech v kolonách a při pomalém pojíždění si kontrolují na mobilu maily, komunikují přes sociální sítě a podobně. Pozornost věnovaná telefonu namísto provozu je pak důvodem srážek,“ doplňuje Jan Chalas. 

Zpřísnění sankcí

Na časté používání mobilního telefonu při řízení reagovala také novela zákona o silničním provozu, která zpřísnila sankci za použití mobilního telefonu během řízení na čtyři body z původních dvou. Peněžní sankce se zvýšila u blokové pokuty z 1000 Kč na 2500 až 3500 Kč a ve správním řízení z 1500 až 2500 Kč na 4000 až 10 000 Kč.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.