Lucie na mateřské: „Nebojte se zapojit tatínka do péče o miminko. Upevní si vztah s dítětem i s vámi.“

kocarek-dite-matka
Foto: Pixabay

Mužské a ženské role v rodině už nejsou tak striktně dané jako donedávna. Pomozte vašemu muži zapojit se do chodu domácnosti a péče o dítě a uvidíte, jak to pomůže jemu i vám.


Určitě to znáte. Od samého rána běháte za dětmi, hrajete si s nimi, utíráte ušmudlané nosy a donekonečna vymýšlíte různé aktivity. Zkrátka krotíte divou zvěř. Vaše milovaná polovička k večeru přijde z práce, a jeho jediným problémem je, jestli se jít nejdřív mrknout do lednice, nebo na televizi. Proč je v českých rodinách tak často veškerá péče o děti čistě jen na ženě? A existuje způsob, jak to změnit? 

Mateřská dovolená rozhodně není dovolená

Většina můžu neví, co je to starat se celý den o děti, dokud to nepoznají na vlastní kůži. Jedna polovina po absolvování byť jen jednoho dopoledne uzná, že mateřská dovolená není dovolená a na ženu pečovatelku rázem koukají s neskrývaným obdivem. Pak ještě existuje ta druhá, a bohužel stále ještě větší část mužů, pro které je péče o děti ryze ženská práce a nehodlají se na ní jakkoliv podílet.

Sedím doma a brečím do polštáře

Paní Lucie už je na pokraji svých sil. „Před mateřskou jsem byla pořád někde, na výletě, s kamarády, hodně jsme s manželem cestovali... Potom co se narodil malý, je všechno jinak, ale jen pro mě. Manžel si dál užívá života a já věčně sedím doma a brečím do polštáře.“ Přijde vám to taky nefér, nebo dokonce zažíváte to samé? Rozhodně to neznamená, že byste byla špatná matka, nebo své dítě neměla dost ráda. Mateřství je v životě ženy velkou změnou a vy si zasloužíte podporu hlavně od svého muže. Proto se nebojte a se vším se mu svěřte. Mužům občas chybí špetka empatie a možná ani neví a nevšiml si, že se doma cítíte opuštěná a sama.

Muž už není lovec

Pokrok nastane většinou až ve chvíli, kdy může hlava rodiny vzít syna sebou na hokej a dceru na zmrzlinu. Malé miminko, a později žvatlající kojenec, působí na některé muže přímo děsivě. Nutno však podoktnout, že role muže v rodině je dána od pradávna geneticky. Právě muž, udatný lovec, vyrážel na lov ve snaze uživit svou smečku a ženy doma trpělivě pečovali o oheň. Dnes se však pomalu role muže a ženy obrací, nebo přinejmenším vyrovnávají.

Nezastupitelná role ženy

V dnešní době se genderově dané role muže a ženy v mnoha oblastech stírají. Žena může být klidně stavbyvedoucí, řidička kamionu, voják z povolání. Jen jedna výsada je stále ryze ženská, a to rození dětí. Biologicky je to tak zařízené, i když se vědci snažili i tuto skutečnosti již mnohokrát vyvrátit a dát možnost porodit dítě také muži. Ovšem pro dobro lidstva doufejme, že v tomto ohledu zůstane vše při starém. Rození a následná péče o dítě je většinovou společností tedy stále vnímaná jako ryze ženská záležitost.

Mluvte spolu

Pokud se však cítíte jako paní Lucie, tak rozhodně neleňte a nastolte doma pořádek. Rodiče jste přece oba dva a oba bystě měli mít také nárok na stejnou životní úroveň. „Jednou večer jsem připravila dobrou večeři a s Mirkem jsem si o všem promluvila. Přišla jsem na to, že on vůbec netušil, že je něco špatně. Od té doby se mi snaží mnohem více pomáhat. Bere si malého ven i na celý den a já se ně na oba pak mnohem víc těším."

Mužský pohled na mateřství může mít něco do sebe

Jasně definovat role v rodině by si měl ve vztahu každý sám. Pokud žena dává přednost budování kariéry, nebo potřebuje více času pro sebe, může jít na mateřskou otec. Dnes už je to všeobecně známá věc, a mužský nadhled v mnoha ohledech, které se týkají mateřství, jistě dobře poslouží. I v dnešní pokrokové době se však žena bude muset vyrovnat s odsuzujícími, nebo přinejmenším údivnými pohledy. V případě, že žena touží jen po drobném oddechu od péče o děti, milující otec a manžel by ji rozhodně neměl mít problém vyhovět. Odpočatá máma, která má dostatek energie je pro děti tou nejlepší matkou a pro manžela milenkou.

Zakořeněné zvyklosti?

Pokud budujete rodinu v tradičním duchu, možná máte pocit, že o dítě se musíte umět postarat sama. Tak jako vaše matka, a matky matka. Manžel vstává ráno do práce, nemůže přece v noci vstávat ještě k plačícímu uzlíčku. Ale v tomto okamžiku jsme zase na začátku. Jsou to jen společností zakořeněné zvyklosti a naučené vzorce, které vám však nic nebrání rozbourat. Vy přece také pracujete celý den, často bez přestávky na jídlo, nebo nutné potřeby. Pracujete jako kuchařka, uklízečka, malířka, zpěvačka, sportovní trenérka, krotitelka aj. Nezasloužíte si proto také trochu odpočinku?

Hádky a výčitky

O tom, kam až může zajít otcův nezájem o děti může vyprávět paní Zdeňka: „Standa byl od rána do večera v práci. Děti ho vídaly jen o víkendu, a to byl většinou unavený, a potřeboval odpočívat. Když byl v týdnu doma dřív, byl podrážděny a nesnesitelný. Po jednom takovém víkendu jsem si sbalila věci, a i s dětmi odešla k matce. Cítila jsem se tak nedoceněná. Dělala jsem vše proto, aby domácnost šlapala, děti i on byli spokojeni a od něho přišly jen výčitky a hádky."

Odprosil manželku

Příběh paní Zdeňky a jejího manžela měl naštěstí šťastný konec. Standa si po týdnu uvědomil, jak moc mu žena s dětmi chybí a jel ženu odprosit. Když ho vzala na milost, změnil práci a začal se rodině pravidelně věnovat. Pomáhá doma s dětmi a Zdeňka je nadšená, protože má konečně čas na sebe a své koníčky. Pokud se cítíte jako Zdeňka rozhodně to nenechte jen tak. Samozřejmě se nemusíte hned s manželem rozvádět, ale jemně mu naznačit, že potřebujete, aby se zapojil do domácnosti neuškodí. Pokud nezapůsobí jemné naznačení, klidně malinko přitvrďte. Určitě se jen tak nezalekne.

Nechte otce vytvořit si s dítětem vztah

Do péče o dítě je vhodné tatínka zapojovat co nejdříve. Podle již dnes zjištěných faktů jsou i muži vybaveni mateřskými instinkty, takže jedna z oblíbených chlapských výmluv, že to prostě neumí, právě padla. Jen díky pravidelnému kontaktu si muž s dítětem vytvoří vztah a pevnou vazbu. Vhodné je také popřemýšlet nad pravidelným rituálem, který bude patřit jen otci s dítětem. Důležité je, aby maminka jejich soukromí respektovala a tatínkovi se do jeho úsilí, pokud nebude životu ohrožující, příliš nevměšovala. To by ho mohlo spíše odradit.

Společná procházka

Novopečený tatínek i potomek se budou brzy na společné koupání, uspávání, nebo procházku i těšit a vy budete mít pár chvil zaslouženého volna. Ze společného rituálu by se však určitě nemělo stát totální dogma, kterým si bude dítě vynucovat partnerovu přítomnost. V uspávání se čas od času střídejte, aby si klidný večer mohl užít i partner.

Pokud váš potomek nereaguje na otcovy snahy příliš pozitivně, tak nevěstě hlavu. Některé děti jsou citlivější a kolem osmého měsíce procházejí také výraznou separační krizí, kdy si tvoří vztah s pečující osobou, a to většinou právě s matkou. Odloučení od ní pak nesou velmi těžce, dítěti se v tuto dobu proto věnujte co možná nejintenzivněji. Toto nelehké období však brzo skončí, a vy na něj budete ještě s láskou vzpomínat. Třeba až bude vaše dítě vyrážet na výlet s taťkou a vás nechají doma.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.