Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Svátek svatého Valentýna je za dveřmi

Valentýn
Foto: Pixabay

Před rokem 1989 tenhle svátek u nás nikdo neznal. Všichni v té době oslavovali spíše Mezinárodní den žen, kdy se muži opíjeli do němoty a ženy dostaly tři zvadlé karafiáty. Dnes se v souvislosti se svátkem svatého Valentýna celosvětově utrácejí miliardy.


Svátek svatého Valentýna se v anglosaských zemích slaví jako svátek zamilovaných. Jedni tvrdí, že svůj původ má v pohanském svátku Lupercalia už z dob starého Říma. Mladé dívky prý vkládaly svoje jména do krabičky lásky, ze které si potom jmenovky tahali mladí muži. S „vylosovanou“ dívkou potom měli strávit minimálně celý rok. Tento svátek údajně splynul se svátkem mučednictví kněze Valentýna, který byl popraven 14. února.

Svátek komerce?

Ať je to jak chce, dnes se jedná pravděpodobně o jeden z nejvíce komercionalizovaných svátku v roce. Květiny, šperky, wellness pobyty, večeře, někdy i auta a drahé dovolené. To vše se na svatého Valentýna prodává téměř samo. A to i v Česku, kam tento svátek, vlivem globalizace a otevřenosti západním kulturám, samozřejmě pronikl. Otázkou ale zůstává, zda jde skutečně ještě o svátek zamilovaných nebo spíše o svátek konzumu.

Čím dražší dárek, tím více mě miluje

Odpověď nemusí být jednoznačná a záleží pochopitelně na úhlu pohledu. Někteří vidí tento svátek jako příležitost pro upřímné projevy citů, výměnu drobných dárků a prožívání romantických okamžiků. Ostatní považují Valentýna spíše za komerční záležitost, kdy jsou lidé, většinou tedy muži, pod tlakem svého okolí a partnerek, a tak nakupují dárky s cílem projít zkouškou „Čím je dárek dražší, tím víc mě miluje.“

Nejdražší je čas

Není to úplně dobrý způsob, jak vyznat lásku. Když mi dá Mercedes, tak mě miluje, ale když mě pozve na večeři a přinese červenou růži, tak mě miluje méně? Ano, někdo to asi tak má. Zkuste se ale někdy zamyslet a místo kupování nesmyslů vytvořit a připravit něco hodně osobního. Ostatně nejdražší, co můžete tomu druhému dát je váš čas, empatie a porozumění.

Maledivy naurazí

Květina, romantická večeře, klidně připravena s láskou doma, a třeba i nějaká ta luxusnější sladkost k tomu samozřejmě patří. Na druhou stranu, jestli někdo potřebuje vyznávat lásku, hodinkami z Pařížské, autem se čtyřmi kruhy ve znaku nebo měsíčním pobytem na Maledivách s letem první třídou, proč ne. Každý dáváme svoji lásku najevo, jak nejlépe umíme a jak to cítíme.

Jak slavíte svatého Valentýna? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.