Při domácích neshodách nechte ego za dveřmi, jinak za nimi skončíte sami

Partnerská hádka
Foto: Pixabay

Domácí rozepře jsou nevyhnutelnou součástí každého partnerského vztahu. Bohužel, bohudík. Kdo ví. Klíčovým prvkem úspěšného řešení sporů je však schopnost komunikovat bez osobních invektiv a silného ega.


Domácí hádka. Kdo ji nezažil. Někdy je o zásadních věcech, jindy o „hloupostech“ typu „zase jsi nechal boty v předsíni“. Ať tak, či tak, při výměně názorů je důležité poslouchat druhou stranu, mluvit klidně, bez emocí, a hlavně nechat svoje ego za dveřmi. Nechcete přeci vyhrát. Chcete se dohodnout.

Ego nechte za dveřmi

V první řadě je důležité si uvědomit, že vztah je týmová hra, kde oba partneři hrají svoji nezastupitelnou roli. Ustoupit v neshodě neznamená slabost, ale právě naopak – sílu, která spočívá v schopnosti překonat své ego. Pamatujte, že nejde o to, kdo má pravdu, ale jak společně najít kompromis. Ve vyjednávání je podle mezinárodního vyjednavače Radima Paříka kompromis prý sice prohrou obou stran, ale mezi partnery nejde o byznys. Většinou. Ostatně, jak se na kompromis a vyjednávání Radim Pařík dívá, si můžete poslechnout v rozhovoru, viz.výše

Mluvte klidně a s úctou

Při komunikaci se vyvarujte sprostých slov a vulgárních výrazů. Otevřená, klidná a zdvořilá komunikace vytváří prostor pro porozumění a nalezení společného řešení. Nepoužívejte výrazy, které by mohly partnera zranit, a snažte se vyjadřovat své pocity bez urážek a osobních invektiv. Nikam to nepovede.

Poslouchejte a zkoumejte

Při řešení neshod je klíčové naslouchat partnerovi a snažit se porozumět jeho perspektivě. Zeptejte se na jeho pocity a pohled na situaci. Zkuste společně identifikovat kořen problému a hledejte konstruktivní řešení. Vyhýbejte se obviňování a místo toho se soustřeďte na společné cíle.

Hledejte společné řešení

Namísto hledání viníka se zaměřte na hledání společného řešení. Společným úsilím můžete najít kompromis, který uspokojí oba partnery. Diskutujte o možných alternativách a buďte otevření změnám. Pamatujte na to, že vztah je o spolupráci a podpoře.

Vyhýbejte se impulsivním reakcím

Když se dostanete do rozepře, vyhněte se impulzivním reakcím. Ano, mnohdy to je skutečně těžké. Ale jednou vyřčené slovo se už nedá vzít zpátky. Dýchejte hluboko a snažte se uklidnit před tím, než odpovíte. Impulzivní projevy vzteku mohou situaci jen zhoršit. Chovejte se zodpovědně a s respektem k partnerovi.

Zdá se vám to jako „knížecí rada“? No, možná ano, ale řešení domácích neshod skutečně vyžaduje trpělivost, empatii a otevřenost k dialogu. Snažte se být vždycky vzájemně ohleduplní, vyjadřujte své pocity s úctou a hledejte společná řešení. Ustupujte svému egu a pamatujte, že v lásce a respektu spočívá klíč k trvalému a harmonickému vztahu. Jak řešíte domácí rozepře vy? Napište nám do diskuze

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.