Bohatí Ukrajinci svádějí v Praze bitvy o nájemní byty. Nájmy tak letí prudce nahoru

Foto: Marek Havlík

Ukrajinští podnikatelé se přesouvají do Prahy a dalších evropských měst. Hledají především nájemní byty a přeplácejí stávající nájmy i o desítky procent. Na některé byty totiž čeká až několik desítek zájemců.


Ukrajinští muži, kteří podnikají a zaplatí kauci 5 tisíc dolarů, mohou od prvního září opustit svojí vlast. Sice jenom na týden, ale zato legálně. Někteří z nich se však už do země vrátit nehodlají. Dolary nechají propadnout a v Česku si hledají nové bydlení. Nejčastěji v nájemních bytech v Praze, kde tak ceny nájmů letí prudce nahoru. Na byt totiž bývá i několik desítek zájemců.

Ten samý den, kdy vyšel inzerát na pronájem mého bytu, jsem dostala 27 nabídek, z toho bylo 9 od ukrajinských občanů
Karolína P.; pronajímatelka bytu Praha

Například Karolína P., která již několik let pronajímá svůj třípokojový byt na Žižkově, registruje ze strany Ukrajinců enormní poptávku. „Pronajímám byt vždy minimálně na měsíc a maximálně na jeden rok. Třeba zahraničním studentům, nebo manažerům zahraničních firem“, říká Karolína a pokračuje: „Měsíční cena za vybavený byt 3+kk, včetně energií a internetu, bývá kolem 27 tisíc korun. Byly ale i měsíce, kdy byl byt prázdný. Poptávka nebyla nijak vysoká. Teď jsem ho však nabídla za rovných 35 tisíc korun a za jediný den přišlo několik desítek poptávek. Přibližně třetina byla od Ukrajinců“.

Za růst cen pronájmů může jak zvýšená poptávka ze strany bohatých Ukrajinců, tak i aktuální nedostupnost hypotečních úvěrů. Velká část žadatelů o půjčku prostě neprojde sítem a hypoteční úvěr nezíská. Jejich naděje se proto upínají k pronájmům. Jenže do tohoto rybníčku nyní vstupují i movití ukrajinští podnikatelé, kterým bylo za peníze umožněno odjet ze země.

To totiž umožňuje ukrajinské vládní opatření, které od 1. září dovoluje vycestovat ze země podnikajícím Ukrajincům ve věku 18 – 60 let na dobu maximálně jednoho týdne. Že je taková možnost legálně vycestovat ze země některými bohatými podnikateli zneužívána, je nabíledni. Kauce 5 tisíc dolarů sice propadne, nicméně muž se dostane legálně ze země a může tak odjet za svoji rodinou, která předtím utekla. Třeba právě do Prahy.

Znám pár dalších lidí, kteří byty v Praze pronajímají. Všichni svorně tvrdí, že zvedli nájmy přibližně o 20 procent a nemají problém byt během pár dní pronajmout“, říká Karolína, která se nakonec rozhodla řešit výši pronájmu formou jakési aukce. „Na konci aukce zůstali už pouze Ukrajinci“, říká. Za kolik ale byt nakonec pronajala, přiznat nechce. „Je kolem nás spousta závistivců, nechci nikoho dráždit“, uzavírá Karolína.

Co říkáte na zvyšující se ceny nájmů? Poptáváte nebo nabízíte aktuálně pronájem bytu? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.