Česnek, veka, taveňák. Silvestrovské menu z osmdesátek se vrací do módy

Foto: Pixabay

Víte, co se jedlo a pilo na domácích silvestrovských oslavách před rokem 1989? Základem všech oslav byl česnek, tavený sýr, veka, kofola a tuzemský rum. Ale byly i jiné pochoutky.


Domácí oslavy Silvestra budou letos asi častější, než tomu bylo v minulých letech. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny silvestrovských menu, resp. vstupů do různých restaurací a klubů. Především starší lidé budou letos asi Silvestra trávit spíše doma v okruhu svých přátel, nebo rodiny. Na stolech se tak objeví různé pochoutky, které si třeba během roku dává málokdo. A na stoly se podle našich čtenářů vrátí i některé dobroty z osmdesátých let. Třeba česneková pomazánka. 

Ať již jde o alkohol, nebo různé pochoutky, výběr je v současnosti veliký. Jde tak v podstatě jenom o to, kolik kdo chce do večerního občerstvení investovat. Někdo si dá humra a pravé šampaňské, jiný třeba utopence a vychlazené pivo. Víte ale, co si dávali na silvestrovský stůl lidé před rokem 1989, kdy výběr lahůdek a alkoholu nebyl tak veliký jako dnes? 

Jednou z „hitovek“ byla česneková pomazánka. Stačil k tomu tavený sýr v buřtu (tavený sýr byl plastovém obalu ve tvaru buřtu), trocha soli, pepře a hodně prolisovaného česneku. Čím více, tím lépe. Sýr se smíchal s česnekem, hmota se osolila, opepřila a namazala na nakrájené rohlíky. Většinou se tahle lahůdka dávala na stůl až ve chvíli, kdy byla společnost již pod vlivem alkoholu, protože teprve v takovou chvíli málokomu vadilo silné česnekové aroma. 

Oblíbená byla také tzv. humrová pomazánka. Ale pozor, o žádného humra nešlo. Byla to většinou rozemletá treska, nebo jiná ryba, jenom patřičně dochucená. I tahle pomazánka se mazala na rohlík, případně na veku. Ozdobu pak tvořil plátek citrónu a mohlo se hodovat. 

Oblíbenou pochoutkou byl také losos. Ten se prodával v plastové vaničce, byl strašně slaný a jak asi správně tušíte, málokdy se jednalo o skutečného lososa. I v tomto případě se velice často jednalo o tresku, která byla dobarvena červeným potravinářským barvivem. Kousky lososa se většinou dávaly na nakrájený rohlík, nebo veku, a ozdobu tvořila kolečka vajíčka uvařeného natvrdo. 

Pamatujete si na nějakou oblíbenou silvestrovskou pochoutku z doby před rokem 1989? Napište nám do diskuze.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.