Pozor na tzv. „černý led“. Řidiči ho často podceňují a končí v příkopech podél silnic

Foto: Jan Smékal

Dnes ráno pokryla mnohé silnice v česku zrádná ledovka. Zatímco někde je zledovatělá silnice na první pohled zřejmá, jinde hrozí tzv. „černý led“. Není vidět a je hodně zrádný. Když ho podceníte, jste téměř bez šance.


Je to jedna z nejzrádnějších překážek na zimních silnicích. Říká se jí „černý led“ a obzvláště v současném mrazivém počasí, kdy se plusové a mínusové teploty rychle střídají, se lze s tímto zákeřným úkazem potkat nejčastěji. Není radno ho podceňovat. Jakmile se totiž necháte do jeho pasti chytit, těžko se z ní dostanete. Zkušení řidiči se proto černého ledu právem obávají. Ti nezkušení ho bohužel často neprávem podceňují a často končí mimo silnici. O co jde?

Neviditelný led

Jde v principu o namrzlou vozovku, která se však mnohdy jeví jako zcela suchá, případně vypadá, že je na ní pouze voda, nikoliv led. K tomuto jevu nejčastěji dochází, když celou noc mrzlo, ale ráno, když řidiči vyjíždějí do práce, se venkovní teplota pohybuje už nad bodem mrazu. Silnice je totiž díky mrazivé noci promrzlá a mlha nebo vzdušná vlhkost na ní vytvoří průhlednou ledovou krustu. Silnice vypadá tak jako mokrá, jenže mokrá není. Je pokrytá ledem.

Problém pro chodce i řidiče

Led vytvoří na silnici nebo na chodníku naprosto průhlednou a souvislou ledovou krustu, takže je mnohdy velkým problémem udržet se na nohou i pro chodce na chodníku. Světlá místa na silnici mohou navíc vyvolat dojem, že je silnice suchá, naopak ta tmavá, že je „pouze“ mokrá. Nejde však o vodu, ale o led. Velmi nebezpečný led.

Hlavně s rozumem

Co ale v takové situaci dělat? Jak se zachovat, když už na takto namrzlou silnici najedeme? Jak zvládnout auto, které se dostalo do smyku? A jak vůbec rozpoznat, kdy je silnice mokrá a kdy může být pokryta ledem? První nápovědou je pochopitelně obyčejný „selský“ rozum. Jestliže celou noc mrzlo, je velmi pravděpodobné, že ačkoliv jsou ranní teploty mírně nad bodem mrazu, promrzlé silnice mohou být zledovatělé.

Modré patníky

Při jízdě potom pomohou také modré patníky. Ty totiž na většině míst, kde může silnice namrzat, možnost námrazy indikují. Často se tak děje například na dálničních mostech, ale můžete je spatřit i v lesních úsecích nebo na silnicích v blízkosti řeky nebo velké vodní plochy.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.