Komentář: Koupit si před koncem roku auto kvůli snížení daní nemusí být vůbec výhodné

Foto: Gabriel Šimek

Před koncem roku řeší velká část úspěšných podnikatelů otázku, jak snížit svůj daňový základ. Ti, kteří vydělali hodně, dokonce uvažují i nad nákupem nového vozu. Vyplatí se to ale? A je výhodnější nové auto, nebo ojeté?


Daně se nechce platit asi nikomu. Zatímco zaměstnanci ji platí měsíčně, a tolik to tedy „nebolí“, podnikatelé a firmy ji platí jednou ročně. Ano, sice mají většinou předepsané zálohy na placení daní, ale i tak je konec roku obdobím, kdy ti úspěšní řeší, jak svůj daňový základ co nejvíce snížit. Kdo totiž například v loňském roce vydělal jeden milión korun, musel na dani z příjmu odvést 150 tisíc korun. A to se chce málokomu.

Jednou z cest, jak si snížit daňový základ, a třeba ještě získat tzv. „vratku“ za nadměrný odpočet DPH, je nákup automobilu. Prodejci nových i ojetých vozů každoročně ve svých tiskových zprávách uvádí, jak se v listopadu a prosinci zvedají prodeje. Často to vysvětlují právě zvýšeným zájmem ze strany podnikatelů a firem. Jenže nákup auta, ať již nového, nebo ojetého, nemusí být před koncem roku zase tak výhodný. Proč?

Důvodů je hned několik. Tím hlavním je to, že při nákupu vozu, ani ojetého, ani nového, nelze odečíst celou částku najednou. Podnikatelé totiž mohou automobil odepisovat jako uznatelný výdaj v průběhu let. Nejčastěji jde o dobu 60 měsíců. Platí to ovšem pouze u automobilu, jehož pořizovací cena je vyšší než 80 tisíc korun bez DPH, a který je v takovém stavu, že může být v provozu alespoň jeden rok.

Dalším důvodem, proč nemusí být nákup vozu před koncem roku výhodný, je jeho prodejní cena. Jestliže je na konci roku o vozidla zájem, bude nízká motivace prodávajících nabídnout nějakou výraznou slevu. Naopak hned v lednu příštího roku budou auta papírově o rok starší a výhodnější cena se tak může vyjednat lépe. Auto se tak bude sice odečítat až od okamžiku nákupu, ale může být klidně i o padesát tisíc (někdy i více) levnější. Počítat se proto rozhodně vyplatí.

Koupili byste si auto raději před koncem roku, abyste snížili daňový základ, nebo raději až v lednu příští rok, kdy je šance, že bude levnější? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Gabriel Šimek; Zákon o daních z příjmu

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.