Moje nemoc není vidět, ale ubližuje mému okolí. Pro ně jsem líná a ufňukaná

Foto: Pixabay

Pokud máte třeba slabé srdce, každý se bojí, kdykoli vás u něj jenom píchne. Když máte zlomenou nohu, nosí vás na rukou. Ale u mojí nemoci i ti nejbližší vidí jen to, že jsem jako spící panna, líná a ufňukaná.


Nedávno měla jedna moje příbuzná depresivní epizodu. Má toho hodně a udělala několik zásadních špatných rozhodnutí, které ji dobíhají stále dokola. Ve své panice a s pocitem naprostého zoufalství odešla od partnera. Téměř, nebo snad úplně bez výjimky, ji všichni odsoudili. Opět. A tak její neléčená deprese skončila tím, že se uzavřela do sebe a už nevěří ani svému stínu. Nosím jí jídlo, pití, léky na alergii a o ničem nemluvíme, protože v této chvíli na to nemá sílu. Proč to jiní nechápou, a já si troufám říct, že ano? 

Naprosto nesouvisející náhodou o několik týdnů později, postihla depresivní epizoda i mě. Nevím přesně, co jí spouští, mám středně těžkou vrozenou depresi a léčím se s tím už roky. V praxi to vypadá tak, že z ničeho nic mi začne klesat sebevědomí, sebeúcta, začnu být nesnesitelně unavená, nesoustředěná a ztrácím chuť jít dál. Dříve se mi dokonce stávalo, že jsem měla fyzické bolesti, a dokonce jsem nemohla vstát bolestí na nohy. 

Mnohokrát mi lékaři říkali, ať si to nevyčítám, že je to nemoc. Že někdo má cukrovku, jiný slabé srdce a já se prý musím brát, taková, jaká jsem. Nepřepínat se na dřeň, a když mám propad, mám dodržovat takové zásady, aby to odeznělo co nejdříve a průběh nebyl ještě horší. Bohužel ale pro nás, kteří takovým hendikepem trpíme, tato nemoc není navenek v podstatě vůbec vidět. 

Ono totiž, pokud máte například cukrovku, každý pozná že je vám zle. Nikdo vám proto neříká: „Sněz ten dort, jsi na svatbě, to nemáš kousek slušnosti“? Pokud máte třeba slabé srdce, každý se bojí, kdykoli vás u něj jenom píchne. Ale u této nemoci i ti nejbližší vidí jen to, že jste jako spící panna, líná, na nic a ufňukaná. Když se mi udělá lépe, omluvím se za všechno všem, ale to už je, jak se říká, s křížkem po funuse. Následně přichází kocovina, kdy mám potřebu klidu, ale už se mi nechce umřít. Už dokážu vidět i jinak než jen černě a přichází malé radosti. Točí se mi hlava a mám hlad, protože je to neurologická porucha, nikoli špatná nálada a tělo je nesmírně vyčerpané. 

V souvislosti s tím mi dochází, že jakkoli se opravdu snažím, léčím a medikuji, ubližuje moje deprese mně i ostatním. Mám snahu se schovávat, ale po pár dnech přichází výčitky od okolí, že jsem nespolehlivá a myslím jen na sebe. Ano, je to tak. Nemoc, ať je jakákoli, pohlcuje nás všechny. Nás nemocné svými přirozenými projevy, naše okolí pak trpí změnou, omezením a v případě, že se jedná o viditelnou nemoc, i strachem o blízkou osobu. A víte, že se říká, že středně těžká deprese je nebezpečnější, než ta těžká? 

Nakonec bych ráda napsala vzkaz všem, kdo si prochází těžkým obdobím. Vše je jen dočasné a dejte si proto čas, ať se tělo může zahojit. Stejně jako například zlomená kost. A těm, kdo touto fází prochází proto, že mu onemocněl někdo blízký, dejte také čas. Neberte si osobně, že se za sebe tak stydí a touží být sami. Zároveň ale, pokud je to pro vás neúnosné, nenechte se stáhnout na dno a buďte natolik silní, že odejdete. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že to může být srovnatelně těžké břemeno pro nemocného i pro vás.

Cítili jste se někdy vyčerpaní péčí o někoho blízkého? Byla vaše péče kvitována? Napište nám do diskuze. A jestli se vám článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Anketa
Byli jste někdy v situaci, kdy vaši nemoc okolí přehlíželo, bagatelizovalo, nebo vás obviňovalo, že se za ni schováváte?
Celkem hlasovalo 824 čtenářů.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.