Připomeňte si ikonické silvestrovské drinky z doby před rokem 1989. Některé se pijí dodnes

Foto: Pixabay

Doba před rokem 1989 bujarým večírkům moc nepřála. Večírky se sice konaly, ale drinků na výběr moc nebylo. Pily se proto hrůzy s názvy jako semafor, mozek nebo magické oko. Jeden drink se ale pije dodnes.


Před rokem 1989 byl v tehdejším Československuvýběr alkoholu dost omezen. Dominantními byly Tuzemský rum a Hanácká vodka s griotkou a pepermintovým likérem, tzv. zelenou. Občas se objevila maďarská třešňová pálenka nebo meruňkovice, ale to bylo tak všechno. Whisky, bourbony, pravé rumy, tequily, kvalitní zahraniční vína a likéry byly dostupné jen sporadicky, někdy pouze v Tuzexu. V českých domácnostech tak bylo pěkně různorodé pití na Silvestra (a nejen na Silvestra).

Vedla kofola s rumem

Oblíbeným nápojem byla například klasická kofola smíchaná s Tuzemským rumem. Tento nápoj, známý dnes jako „Retro“, se stále podává ve venkovských hospodách, a musíme přiznat, že mezi „koktejly“, které se míchaly před rokem 1989, patří asi k nejchutnějším.

Magické oko jen pro otrlé

To ale nelze říct o dalším drinku, který možná znáte z filmu Bony a klid – „Magické oko“, které s radostí vypil herec Roman Skamene. Pro ty, kdo film neviděli, jde o panáka zelené, který se přidává do piva. Při pití se zelená postupně mísí s pivem. Chuť je to pro odvážné, ale jak se říká, o vkusu se diskutuje.

Dali byste si "semafor"?

Starší ročníky si možná také vybaví ikonický drink z tehdejších českých hospod, tzv. Semafor. Je to směs vaječného likéru, zelené a griotky. Trpěliví fajnšmekři dokázali tyto tři nápoje nalít do sklenice tak, aby byly přesně odděleny a vytvořily barevnou kombinaci, připomínající semafor. S každým dalším drinkem ale trpělivost opilců klesala a barva nápoje tak byla stále méně lákavá.

"Turbo" jako záruka dobré nálady

Ale existovaly i další exotické nápoje. Například „Mozek“, což byla griotka s vaječňákem, nebo „Turbo“, vodka smíchaná s griotkou nebo vaječným likérem v poměru 1:1. Proč „Turbo“? Většině lidí stačily tři nebo čtyři drinky, a bylo o zábavu postaráno. Popíjela se také vodka s pomerančovým džusem nebo s kolou. Vodka se lila i do ruského šumivého vína. A pokud jde o víno, asi největším „úletem“ bylo červené víno smíchané s kolou, tzv. „houba“

Jaké nápoje jste před rokem 1989 pili vy? Podělte se o své vzpomínky v diskuzi.

Life24.cz je magazínový web zabývající se nejen aktualitami z domova i ze světa, ale také komentováním aktuálního politického dění nejen na české scéně. Najdete zde tedy především zajímavé rozhovory, recenze produktů, informace o cestování, nebo také například informace o domácích mazlíčcích. Zkrátka vše co vás zajímá.

Podívejte se i na naše další weby:

www.testyojetin.cz

www.cestyavylety.cz

www.cartrax.cz

 

 

 


Life24.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz

 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.life24.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 Life24.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.